Komisař Benno Berghammer proslavil lázně Tölz. Nebo naopak?

Der Bulle, býk, vůl, trouba, polda, to jsou překladové možnosti. Zejména první a poslední opravdu sedí. Seriál Der Bulle von Tölz je populární právě díky tlouštíkovi Ottfriedu Fischerovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komisař Benno Berghammer

Komisař Benno Berghammer | Foto: SAT1

"Nevím, zda je u vás také populární. Ale třeba v Rakousku a německy mluvících zemích je tenhle seriál velice oblíbený," dosvědčuje Klaus Pelikán, zástupce radnice v rázovitém bavorské m městečku Bad Tölz. Stotřicetikilogramový Big Ben, tedy komisař Benno Berghammer, se svou starostlivou matkou a komediálním talentem skutečně oslovil milióny diváků. Seriál sleduje kolem sedmi miliónů lidí.

"Nedávno jsem právě slavili 50. díl seriálu, který si našel diváky hlavně mezi starší generací, protože to nejsou nějaké ty bláznivé a tvrdé detektivky, ale částečně kabaretní vystoupení, která si získala lidi kolem 50 až 55 let, například moji matku," přiznává radní Big Bennova rodného Bad Tölzu.

Přitom se ovšem upřímně diví tomu, jak se to u nás seriál vůbec jmenuje. Lázně Tölz jsou totiž pro pana Pelikána natolik pověstné, že je přesvědčen o tom, že musí být pojmem i v Česku: "Například tento rok jsme slavili 150 let od cesty svatého Leona Tölzského na Nebesa. K tomu jsme vydali také poštovní známku."

Současně ovšem tölzský radní přiznává: "Historicky ovšem Bad Tölz nikdy nehrál žádnou zásadní roli. Jistou výjimkou je naše role jako křižovatky na solné stezce z Berchtesgadenu ve 13.století, kdy jsme získali jarmareční právo."

Před zhruba 150 lety byly v Bad Tölzu objeveny léčebné prameny. "V dobách nejvyššího rozkvětu jsme tu měli až 900 tisíc lázeňských hostů," vzpomíná na období před zhruba 10 lety, před zdravotní reformou, Klaus Pelikán.

Rázovité městečko na Isaře je podle něho pohostinné v každou roční dobu. Pokud máte zájem ho navštívit, nebo se o něm dozvědět více, není nic jednoduššího než se podívat na jeho internetové stránky Bad Tölz.

Marián Vojtek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme