Komisař OSN vyzval Írán k zastavení poprav mladistvých, 80 odsouzeným hrozí trest smrti

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v pátek vyzval Írán, aby okamžitě přestal vykonávat popravy lidí, kteří byli odsouzeni za činy, jež spáchali před dovršením 18 let. Uvedla to agentura Reuters. V lednu byli v Íránu za vraždu popraveni tři lidé, kteří čin spáchali v 15 nebo 16 letech. Nad dalšími 80 nezletilými byl vynesen rozsudek smrti a hrozí, že bude brzy vykonán.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn | Foto: BEAWIHARTA | Zdroj: Reuters

„Popravy mladistvých delikventů mezinárodní právo zcela zakazuje, a to bez ohledu na čin, který spáchali,“ uvedl v prohlášení Husajn.

Teherán, jenž podepsal úmluvu zakazující popravy lidí, kteří spáchali trestný čin před dovršením 18 let, se k dnešnímu vyjádření vysokého komisaře OSN pro lidská práva nevyjádřil.

Loni bylo podle OSN v Íránu popraveno pět mladistvých delikventů. „Velmi mě rmoutí, že Írán porušuje tento kategorický zákaz častěji než kterýkoliv jiný stát,“ uvedl Husajn s tím, že Teherán takové popravy vykonává už desítky let.

Zastavíme postup Íránu na Blízkém východě, varuje americká vyslankyně při OSN

Číst článek

V lednu Írán mimo jiné popravil dvacetiletou Mahbúbehu Mofídiovou, odsouzenou za vraždu svého manžela. Spáchala ji v 16 letech, tři roky po uzavření manželství. Čtvrtá plánovaná poprava dalšího odsouzeného byla v lednu odložena o dva měsíce.

„Existuje možnost odvolání, soudní řízení je ale často netransparentní,“ uvedl Husajnův mluvčí Rupert Colville. „Často se stává, že rodina odsouzeného vyjednává s příbuznými oběti vraždy,“ dodal. Poškozená rodina někdy souhlasí se zrušením trestu smrti výměnou za kompenzaci od příbuzných odsouzeného. Jde o dohodu z islámského zákona, která se nazývá ‚díja‘.

Začátkem ledna ochránci lidských práv z OSN vyzvali Írán, aby nepopravil Amíra Hosejna Púrdžafara, který byl odsouzen za to, že v 15 letech znásilnil a zavraždil dítě. Podle OSN je jedním ze tří lidí, které Írán letos popravil.

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva loni v říjnu uvítal rozhodnutí Íránu zrušit trest smrti v souvislosti s některými trestnými činy spojenými s držením drog. Zároveň ale zdůraznil, že se reforma zdaleka nevztahuje na všechny případy týkající se omamných látek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme