Komise nedoporučila plošný zákaz nošení burek ve Francii

Muslimské ženy by ve Francii neměly ve školách, nemocnicích a státních budovách nosit tradiční závoj burku, který zahaluje celé tělo. Stojí to ve zprávě, kterou vydala zvláštní komise francouzského parlamentu. Nošení burky označila za ,nepřijatelný exces a výstřelek', který je v rozporu s hodnotami Francouzské republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

žena v burce

žena v burce | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Ve Francii přitom žije největší muslimská komunita v západní Evropě. Z přibližně pěti milionové komunity muslimů ale burky nosí odhadem jen několik tisíc žen.

Podle francouzského zpravodaje Českého rozhlasu Jana Pokorného parlamentní komise nedoporučila plošný zákaz nošení burek, jak se původně očekávalo: "Na ulici nebo v nákupních centrech ženy burky nosit mohou, zákaz by se měl týkat jen škol, nemocnic a vládních úřadů."

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákaz nošení burky v rámci francouzských veřejných institucích. Téma pro politologa Jacquese Rupnika.

Podle některých komentátorů je závěrečná zpráva komise pro veřejnost překvapením, protože původně se mluvilo o plošném zákazu. Podle Pokorného na to má vliv i současná situace:

"Islámská komunita je v těchto dnech ve Francii poněkud stigmatizovaná veřejnou debatou o národnosti, přistěhovalectví a zákazu nošení burek. To by mohlo mít pro politiky svá úskalí, protože v březnu budou regionální volby, ve kterých se ukáže, jak jsou lidé spokojeni s politikou Nicolase Sarkozyho."

Jistou roli ve změně názoru komise navíc mohly hrát i výhružky muslimských extremistů. Osud navrhovaného zákona je nyní v rukou jednotlivých politických stran, které o něm budou rozhodovat v parlamentu.

Rozhodnutí reflektuje stav společnosti

Podle předsedy dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáše Macka navíc dnešní rozhodnutí parlamentní komise odráží aktuální postoj francouzské společnosti vůči muslimům. "Panuje zde rozpor mezi tradičním republikánským pojetím politického systému se zásadami islámu, přičemž tento trend je patrný již delší dobu," řekl Macek ve Stalo se dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda dijonské sekce pařížského Institutu politických věd Lukáš Macek o zákazu nošení burky ve veřejných institucích ve Francii.

Představitelé muslimské obce ve Francii ale podle politologa Jacquese Rupnika na nastalou situaci reagují argumenty, že islám nikomu neukládá nosit burku. "Francouzští muslimové nejsou z rozhodnutí nadšení. Míní, že ani v koránu není burka ženám předepisována. Celá kauza je jakousi zkouškou, kam až francouzská společnost zajde, a to ve smyslu vzájemných vztahů s muslimskou komunitou," řekl Rupnik v Radiofóru.

Podle Rupnika ale v budoucnosti není vyloučené, že plošný zákaz v parlamentu projde. "Není jisté zda v podobě zákona nebo rezoluce, ale pravděpodobnost přijetí tu je," zhodnotil Rupnik.

Jan Pokorný, Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme