Komise OSN: Islámský stát beztrestně pokračuje v genocidě jezídů, svět pouze přihlíží

Vyšetřovací komise OSN ve čtvrtek uvedla, že teroristická organizace Islámský stát se stále dopouští genocidy na menšinové komunitě iráckých jezídů. Svět podle nich neplní své povinnosti, nebrání těmto zločinům a ani je netrestá.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jezídové na útěku před Islámským státem. V pustých Sindžárských horách je asi 40.000 jezídů bez jídla a vody a podle UNICEFu už zemřelo několik desítek dětí na dehydrataci | Foto: Khalid Mohammed | Zdroj: ČTK

„Genocida probíhá navzdory závazku členských států (OSN) zabránit tomuto počínání a trestat tento zločin," uvedla vyšetřovací komise OSN. „Tisíce jezídských mužů a chlapců se stále pohřešují a teroristická skupina si nadále podmaňuje okolo tří tisíc žen a dívek v Sýrii, kde čelí hroznému násilí, včetně každodenního surového znásilňování a bití,“ dodala.

Masové vraždy, znásilňování a likvidace náboženských symbolů. Jezídové v Iráku čelí genocidě

Číst článek

V náboženství jezídů se mísí řada vlivů – od islámu, přes křesťanství až po zoroastrismus. Příslušníci tzv. Islámského státu označují jezídy za uctívače ďábla. OSN již dříve odhadla, že jejich bojovníci při zabírání severního Iráku povraždili na pět tisíc jezídských mužů a tisíce dalších členů komunity odvlekli do zajetí.

Podle názoru vyšetřovatelů OSN se na jezídské komunitě, čítající asi 400 tisíc lidí, tzv. Islámský stát (IS) dopustil genocidy. Masakry, sexuální zotročování a další zločiny začaly, když se IS v roce 2014 zmocnil severoiráckého města Sindžár a okolí, kde většinu obyvatel tvořili právě jezídové.

Kurdští pešmergové znovu dostali oblast pod kontrolu v roce 2015, mnoho jezídů ale zůstalo v zajetí IS na jiných místech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme