Komise OSN pro lidská práva přijala českou rezoluci proti Kubě

Komise OSN pro lidská práva odhlasovala v Ženevě českou rezoluci o dodržování lidských práv na Kubě. Pro návrh hlasovalo 22 států proti 20, zdrželo se 10 států a Kongo se hlasování vůbec neúčastnilo. V rezoluci není věta o ekonomických sankcích, která popuzovala Spojené státy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zmínku o sankcích neobsahuje ani návrh rezoluce, který ČR odevzdala do sekretariátu komise 11. dubna. Náměstek českého ministra zahraničí Martin Palouš dnes ocenil, že se pro rezoluci podařilo získat Spojené státy i členské země EU, stejně jako další evropské země.

Jak ještě před hlasováním uvedl šéf naší diplomacie Jan Kavan, česká strana při přípravě dokumentu ustoupila od příliš konfrontačních formulací. S konečnou podobou textu pak ministr zahraničí vyjádřil velkou spokojenost a návrh označil za výsledek komplikovaného, ale diplomaticky korektního jednání. Podle stínového ministra zahraničí ODS - poslance Jana Zahradila- tento krok česká strana musela učinit, pokud nechtěla své vztahy se Spojenými státy nenávratně poškodit.

V rezoluci se píše, že v oblasti lidských práv nebylo na Kubě dosud dosaženo uspokojivého zlepšení. Vyzývá také kubánskou vládu, aby zajistila respektování lidských práv a základních svobod a poskytla uspokojivý rámec zajišťující vládu práva prostřednictvím demokratických institucí a nezávislého soudního systému. Bere ale na vědomí opatření, která byla podniknuta v náboženské svobodě, a vyzývá kubánské úřady, aby v tomto úsilí pokračovaly. Stejně bere na vědomí i propuštění tří disidentů ze skupiny Grupo de Trabajo de la Disidencia Interna. Komise je ale znepokojena pokračující represí členů politické opozice a dalších osob uvězněných za vyjadřování politických, náboženských a sociálních názorů a vyzývá Kubu k jejich propuštění. Podle Palouše není ke Kubě nijak extrémně kritická.

Ministr zahraničí Jan Kavan si ale myslí, že letošní česká rezoluce by mohla být účelnější a užitečnější kubánskému lidu než rezoluce, které naše země předkládala v minulosti. Mohla by narozdíl od loňské obsahovat několik odstavců, které zdůrazňují, že politická pluralita a hospodářská prosperita se navzájem podporují. Je tam také výzva zapojit Kubu do otevřeného dialogu a výzva mezinárodnímu společenství a jejím členům, aby podnikli konkrétní kroky ke zlepšení hospodářských podmínek kubánského lidu.

Prezident Václav Havel přivítal, že Komise OSN pro lidská práva schválila český návrh rezoluce odsuzující porušování lidských práv na Kubě. Podle prezidenta nás čtyři desetiletí komunistické totality zavazují k prosazování lidských práv kdekoli na světě. Českému rozhlasu to řekl prezidentův mluvčí Ladislav Špaček. „Prezident je přesvědčen, že aktivní přístup při podpoře lidských práv musí zůstat závaznou součástí české zahraniční politiky. Je si také dobře vědom svého osobního závazku vůči celé řadě statečných Kubánců, kteří vzdorují nesvobodě a oslovují ho jako někoho, kdo byl kdysi v podobné situaci. Podle prezidenta je cílem přijaté rezoluce velmi zřetelně poukázat na porušování lidských práv na Kubě a zároveň vyjádřit přesvědčení, že problém lidských práv na Kubě může vyřešit jen otevřený přístup založený na dialogu a spolupráci co největšího počtu zemí demokratického společenství."

Stínový ministr zahraničí Čtyřkoalice senátor Josef Zieleniec má za to, že rezoluce o Kubě v té podobě, v jaké ji prosadil šéf diplomacie Jan Kavan, nesmírně poškodí pozici naší země zejména k našemu nejvýznamnějšímu spojenci - Spojeným státům a bude dlouho trvat, než se naše vztahy dostanou na původní přátelskou úroveň. Neméně podle Zieleniece poškozuje rezoluce o Kubě i naše vztahy s Polskem.

Na jednání Komise OSN pro lidská práva v Ženevě se nedostal návrh rezoluce odsuzující porušování lidských práv v Číně. Pekingu se totiž procedurálními kličkami podařilo přijetí dokumentu zabránit.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme