Komise prověří akceschopnost amerických tajných služeb

Prezident George Bush jmenoval orgán, který má prověřit akceschopnost amerických zpravodajských služeb. Zvláštní nezávislá vyšetřovací komise však do listopadových prezidentských voleb nezodpoví ani základní otázku, zda CIA neselhala v zajištění pravdivých informací, které posloužily ke zdůvodnění války v Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Kritici poukazují na to, že komisi, která má mimo jiné prošetřovat, to zda před válkou v Irákem selhaly zpravodajské služby nebo Bílý dům, jmenoval prezident, o jehož rozhodnutí se vede spor. Další výhradou je, že komise předloží své výsledky až 4 měsíce po prezidentských volbách.

Z devíti členů komise prezident jmenoval sedm. V čele bude stát bývalý demokratický senátor Charles Robb a republikán Laurence Silberman. Nejznámějším členem komise je ale republikánský senátor John McCain.

Generální tajemník OSN Kofi Annan se v narážce na Američany nechal slyšet, že lidé budou v budoucnu podezíravější k informacím sloužícím k ospravedlňování jistých akcí.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme