Komise prozkoumá roli žen v církvi. Mohlo by to vést k jejich svěcení, myslí si odborník

Papež František zřídil komisi, která má blíže prozkoumat roli žen v prvních letech církve. Krok následuje poté, co v květnu Svatý otec otevřel téma, jestli by i ženy nemohly být vysvěceny na nejnižší stupeň v římskokatolické církvi, tedy na jáhenky. Podle kritiků jsou totiž oproti mužům příliš upozaděné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věřící ve Vatikánu vítají papeže Františka | Zdroj: Reuters

„Je to velice nové téma, v podstatě vůbec probádané není. Z tohoto důvodu je v komisi velké zastoupení lidí, kteří působí na univerzitách a otázkám se věnují z různých aspektů,“ řekl o zkoumání role žen v rané církvi Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papež ustavil komisi, která bude zkoumat roli žen v raných dobách církve. K čemu by zjištění mohla vést, řekl Janu Burdovi Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV

Případná zjištění by podle něj mohla směřovat právě až k úvahám, že by i ženy v katolické církvi mohly dosáhnout na vysvěcení. „Myslím si, že toto je jedna z forem, která může řešit nedostatek lidí v pastoraci,“ uvedl.

Jaroslav Šebek dodal, že doba změny postavení žen v římskokatolické církvi už přišla.

Dokazuje to podle něj i fakt, že papež František velmi často jedná s představitelkami ženských řeholí. Právě ty prý potvrdily, že by ženy o možnost stát se jáhenkami stály.

„Udělal i jeden zajímavý krok. Do velmi vysoké pozice na tiskovém úřadu Vatikánu vzal poprvé v historii ženu. Tato gesta ukazují, že on velmi konkrétně pracuje na tom, aby se pozice žen výrazně posílila i v rámci katolické církve,“ dodal Jaroslav Šebek.

Jan Burda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme