Komise prozkoumá roli žen v církvi. Mohlo by to vést k jejich svěcení, myslí si odborník

Papež František zřídil komisi, která má blíže prozkoumat roli žen v prvních letech církve. Krok následuje poté, co v květnu Svatý otec otevřel téma, jestli by i ženy nemohly být vysvěceny na nejnižší stupeň v římskokatolické církvi, tedy na jáhenky. Podle kritiků jsou totiž oproti mužům příliš upozaděné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věřící ve Vatikánu vítají papeže Františka | Foto: Reuters

„Je to velice nové téma, v podstatě vůbec probádané není. Z tohoto důvodu je v komisi velké zastoupení lidí, kteří působí na univerzitách a otázkám se věnují z různých aspektů,“ řekl o zkoumání role žen v rané církvi Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Papež ustavil komisi, která bude zkoumat roli žen v raných dobách církve. K čemu by zjištění mohla vést, řekl Janu Burdovi Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV

Případná zjištění by podle něj mohla směřovat právě až k úvahám, že by i ženy v katolické církvi mohly dosáhnout na vysvěcení. „Myslím si, že toto je jedna z forem, která může řešit nedostatek lidí v pastoraci,“ uvedl.

Jaroslav Šebek dodal, že doba změny postavení žen v římskokatolické církvi už přišla.

Dokazuje to podle něj i fakt, že papež František velmi často jedná s představitelkami ženských řeholí. Právě ty prý potvrdily, že by ženy o možnost stát se jáhenkami stály.

„Udělal i jeden zajímavý krok. Do velmi vysoké pozice na tiskovém úřadu Vatikánu vzal poprvé v historii ženu. Tato gesta ukazují, že on velmi konkrétně pracuje na tom, aby se pozice žen výrazně posílila i v rámci katolické církve,“ dodal Jaroslav Šebek.

Jan Burda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme