Komplikace v zaplavené chemičce u Houstonu trvají, znovu ji zahalil kouř a plameny

V noci na sobotu se nad zaplavenou chemickou továrnou firmy Arkema znova objevil silný černý kouř a mohutné oranžové plameny. Jde tak o další požár, který způsobily uskladněné látky – ty jsou bez řádného chlazení nestabilní. Naplňují se tak obavy vedení, že komplikace mohou trvat i nadále.

Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár americké chemičky v Houstonu. | Zdroj: Reuters

Arkema uvedla, že povodně způsobené bouří Harvey zaplavily záložní generátory, což vyřadilo z provozu chlazení, které bránilo organickým peroxidům, aby vzplály. V pátek večer podle jednoho z manažerů firmy Richarda Rennarda vzplály dva kontejnery a v závodě je jich ještě dalších šest, které mohou začít hořet.

Požár v zaplavené chemičce u Houstonu samovolně vyhasl. Továrně však podle vedení hrozí další komplikace

Číst článek

V závodě bylo uskladněno kolem 227 tisíc kilogramů kapalného organického peroxidu v několika tancích. Zatím není jisté, kolik ho již vyhořelo, napsaly agentury AP a Reuters.

Úřad pro ochranu životního prostředí nenaměřil ve vzduchu žádnou koncentraci toxických látek. Dopady na zdraví tak podle něj budou zřejmě minimální. Lidem v okolí chemičky úřady přesto doporučili nevětrat. 

Chemický závod francouzského koncernu Arkema se nachází v Crosby, asi 40 kilometrů severovýchodně od Houstonu. Továrna vyrábí organické peroxidy, což jsou vysoce hořlavé a výbušné látky, často reaktivní a těkavé. Zaměstnanci firmy byli odvoláni a lidé v okruhu dva a půl  kilometru s předstihem evakuováni.

Tomáš Fiala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme