Kompromisní řešení statusu Kosova je stále v nedohlednu

Ve Vídni začala závěrečná série jednání před rozhodnutím o právním postavení Kosova. Obě znepřátelené strany - Srbové a Albánci diskutují nad návrhem zmocněnce OSN Maartiho Ahtisaariho. 60stránkový text se o nezávislosti sice nezmiňuje, ale Kosovu četné prvky suverenity připisuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosovské děti si hrají na zničených jugoslávských tancích | Foto: Robert Mikoláš

Bělehradská delegace dnes napadla všechny body návrhu, které její dosavadní provincii dávají suverenitu: právo na ozbrojený sbor, střežení hranic či vstupování do mezinárodních organizací.

Kosovští Albánci vyžadují plnou nezávislost. Svůj dosavadní ochranný sbor chtějí povýšit na armádu a chtějí mít suverénní stát. Zmocněnec Maarti Ahtisaari ve Vídni prohlásil, že se na obou stranách nic nezměnilo a že v tom základním je kompromis nadále nemožný. Rozhovory ve vídeňském Austria Centru, ale označil za dobrou příležitost k dialogu.

Vyzval však, aby obě strany věnovaly spíš konkrétním věcem, jako je ochrana srbských klášterů. Vyjednavači se ještě několikrát sejdou a pak zmocněnec OSN předloží definitivní návrh, jak by měla být řešena budoucnost Kosova. Zapracuje do něj připomínky, na kterých se obě strany shodly. Dokument se pak dostane k projednání do Rady bezpečnosti OSN.

Milan Kopp, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme