Kompromisy jsou důležité, ale bez ohýbání hřbetu, vzkazuje Merkelová světovým lídrům

Západní státy na summitu G20 v Hamburku nejsou jednotné. Evropské země se rozcházejí se Spojenými státy v pohledu na volný obchod a ochranu klimatu. Německá kancléřka vyzvala na začátku vrcholné schůzky lídry největších světových ekonomik k větší spolupráci a ochotě ke kompromisu.

Hamburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová na summitu G20 mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. | Foto: John MacDougall | Zdroj: Reuters

„Všichni známe velké globální výzvy a také všichni víme, že čas tlačí,“ řekla kancléřka v jednacím sále hamburského kongresového centra.

Kompromisy jsou podle Merkelové důležité. Bez toho ale, aby někdo z partnerů musel příliš ohýbat hřbet. Evropská unie nesouhlasí s plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést cla na evropskou ocel.

Unie hrozí sankcemi. USA, které vypověděly podporu pařížské klimatické dohody, jsou s tímto postojem na hamburském summitu osamocené.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme