Komunistickou minulost polských politiků zhodnotí tribunál

Polský prezident Aleksander Kwaśniewski může stanout před státním tribunálem za velezradu. Nový polský parlament, ovládaný stranou Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských, už vybral členy tribunálu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksander Kwašniewski

Aleksander Kwašniewski | Foto: OSN

Zúčtování s komunistickou minulostí Polska mělo Právo a spravedlnost ve svém předvolebním programu. Poté, co zvítězilo v zářiových parlamentních a říjnových prezidentských volbách, začalo tento program beze zbytku naplňovat.

Před zvláštní institucí - státním tribunálem - může stanout bývalý premiér Leszek Miller, někdejší šéf ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci Emil Wasacz i současný prezident Aleksander Kwaśniewski, jehož mandát vyhasíná 23. prosince.

Kwaśniewski čelí podezření, že za pomoci ruských agentů ohrozil energetickou bezpečnost polského státu. Žádná jména ale zatím oficiálně nepadla.

"Je pravděpodobné, že tentokrát bude mít tribunál co na práci. Až doteď pracoval jen zřídka, a pokud měl hodnotit trestné činy a zločiny páchané politiky, pak to obvykle končilo odložením případu," uvedl předseda Práva a spravedlnosti a bratr nově zvoleného prezidenta Jaroslaw Kaczyński.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme