Komunističtí vůdci dýchají čistý vzduch, zatímco miliony obyvatel Pekingu trápí smog

Miliony obyvatel Pekingu trápí rekordní smog. Stav ovzduší v čínské metropoli je dokonce nejhorší od roku 2008. Už tehdy přitom úřady slíbily radikální zlepšení, a to i kvůli konání letních olympijských her. Čistý vzduch ale dnes stále dýchají jen vyvolení komunističtí vůdci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking dusí smog

Peking dusí smog | Foto: Robert Mikoláš

Mají totiž k dispozici čističky vzduchu, díky kterým nemusejí dýchat zdraví škodlivé látky. Dosud přísně střežené tajemství přitom neúmyslně vyzradil výrobce těchto zařízení, společnost Broad Group.

Na svých webových stránkách se totiž chlubí tím, že instalovala na 200 filtrů ve vládním komplexu u náměstí Nebeského klidu, v pracovně prezidenta a premiéra i v parlamentu a dalších budovách využívaných nejvyššími stranickými a politickými představiteli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Robert Mikoláš se zajímal o špatné ovzduší v Pekingu

Své počínání dokonce zdůvodňuje reklamním sloganem, že když lídři dýchají čistý vzduch, je to vlastně požehnáním pro veškerý lid.

Obyvatelé Pekingu se tak nyní dozvěděli, že si nejsou rovni ani co se týče vzduchu, který musejí dýchat. Vládní kampaň za zlepšení životního prostředí se tak nyní jeví spíše jako výsměch.

Rozšíření čističek je nepravděpodobné

Čističky vzduchu navíc fungují i v tělocvičnách, bazénech a dalších rekreačních zařízeních. A komunističtí vůdci mají k dispozici dokonce přenosné filtry, které používají při cestách po celé zemi.

Vůbec nejhorší jsou v ovzduší malé prachové částice. Jsou menší než 10 mikrometrů a jejich hodnoty úřady vůbec nezveřejňují. I z tohoto důvodu si americká ambasáda v Pekingu instalovala vlastní měřící zařízení, čímž ovšem vyvolala hněv čínských oficiálních míst.

ČTĚTE TAKÉ: Bohumín se topí ve smogu, regulace platí i přes mírné zlepšení

Frustrace obyčejných Číňanů ze špatného ovzduší je skutečně veliká. Komunističtí vůdci sledují nálady veřejnosti vyjadřované na internetu a mnohdy na ně dokonce reagují, aby předešli různým protestům.

Není proto vyloučené, že by se podobné čističky v budoucnu mohly objevit třeba ve školách či nemocnicích. Širší rozšíření je ale nepravděpodobné – privilegia od luxusních výrobků až po vybrané potraviny jsou totiž vyhrazena jen těm nejvyšším.

Robert Mikoláš, Martina Mašková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme