Údajný dozorce z Mauthausenu odsouzen nebude. Podezření je nepodložené, rozhodl soud

Berlínský zemský soud zamítl obvinění z napomáhání k vraždě tisíců lidí, jemuž čelil údajný někdejší dozorce z koncentračního tábora v Mauthausenu. Berlínské státní zastupitelství obvinilo 95letého Hanse H. v listopadu. Obžaloba však nebyla připuštěna k soudnímu procesu, oznámil v pátek soud. Podezření podle něj není dostatečně podložené a je proto nepravděpodobné, že by muž byl odsouzen.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý koncentrační tábor Mauthausen

Bývalý koncentrační tábor Mauthausen | Foto: Vojtěch Berger

Státní zastupitelství 95letého muže vinilo z toho, že od léta 1944 do jara 1945 jako člen oddílu SS v koncentračním táboře v hornorakouském Mauthausenu dozoroval vězně. Při výkonu této činnosti podle žalobců musel vědět o svévolném zabíjení a katastrofálních životních podmínkách, přičemž svou službou tyto skutečnosti podporoval nebo přinejmenším usnadňoval.

V Německu soudí 94letého nacistického dozorce z koncentračního tábora. Stanul před soudem pro mladistvé

Číst článek

Obviněný se sice podle soudu přiznal, že byl členem SS, ale tvrdil, že do koncentračního tábora v Mauthausenu nikdy nevstoupil. Údajně sloužil pouze kratší dobu v pobočném táboře a v přidruženém zbrojním závodě.

Rozhodnutí zemského soudu obžalobu odmítnout zatím není pravomocné. Státní zastupitelství se proti němu odvolalo.

Pro nemoc přerušeno

Soud ve Frankfurtu nad Mohanem ve čtvrtek rozhodl, že kvůli zdravotní nezpůsobilosti nebude stíhat nejmenovaného 97letého bývalého člena jednotek SS obviněného z napomáhání k 17 tisícům vražd v někdejším nacistickém táboře Majdanek na území okupovaného Polska.

Před týdnem byl v západoněmeckém Münsteru přerušen proces s 95letým bývalým dozorcem z někdejšího koncentračního tábora Stutthof Johannem Rehbogenem. Důvodem bylo jeho vážné onemocnění srdce a ledvin. V lednu by měl soud rozhodnout, zda se jeho stav zlepšil natolik, aby mohl proces pokračovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme