Je to čest, ale už se těším, až to skončí, říká seržant hlídající bezpečnost summitu G20 na Bali

Na indonéském ostrově Bali končí summit členských zemí skupiny G20. Chyběl na něm ruský prezident Vladimir Putin, za což ho světoví státníci tvrdě kritizovali. Na summitu ho nahradil ministr zahraničí Sergej Lavrov – ten ale pro změnu dokonce ani nepočkal na závěrečné komuniké a z Bali odjel předčasně. A největší politický mítink roku zasáhl i do životů obyvatel indonéského ostrova.

Reportáž Nusa Dua (Indonésie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Končí summit zemí G20 na Bali

Končí summit zemí G20 na Bali | Zdroj: Reuters

Bouřkové mraky se zarazily o sopku Gunung Agung a zase prší. A prší nejen na turisty na světoznámých balijských plážích, ale i na tisíce vojáků a policistů, které hlídají bezpečnost jejich i účastníků summitu G20.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na indonéském ostrově Bali končí summit členských zemí skupiny G20

„Máme tady provizorní stan, hlídáme tenhle vjezd do resortu, kde se summit koná. Už se těším, až to skončí, protože do stanu teče zespoda i seshora. Ale jinak je to pro nás samozřejmě čest – pro armádu i pro celou zemi, takovou akci pořádat,“ říká mi seržant Widoro.

Jsme na dohled od luxusního resortu Nosa Dua, který hostí zástupce dvaceti nejsilnějších ekonomik světa.

Na návrat turistů čekalo Bali skoro tři roky a ani kvůli dvoudennímu summitu se jich teď nevzdá. Už tak úzké a přeplněné ulice Kuty a Denpsaru přetékají lidmi z celého světa.

„Přestěhoval jsem se na Bali před dvanácti lety. Je tady všechno, co člověk jako já ještě potřebuje k životu – teplo, krásná příroda, skvělé jídlo a milí lidé. A válka je odtud tak daleko,“ kvituje místo, kterému Indonésané přezdívají Ostrov bohů, pan Ronny z Austrálie.

Místa teroristických útoků

Politická a ekonomická elita světa jedná jen pět kilometrů od míst, kde před dvaceti lety teroristické útoky islamistů zabily přes dvě stě lidí a stovky dalších těžce zranily.

„Ten útok na třech místech současně byla sofistikovaná kombinace sebevražedných útočníků s bombami na těle, v autech i bomb odpálených na dálku,“ uvedl před časem v dokumentu pro singapurskou televizi Channel News Asia Kumar Ramakrišna, protiteroristický specialista a analytik.

Ramakrišna doplňuje, že tajné služby i policie jsou dodnes přesvědčeny, že do útoku bylo zapleteno mnohem více lidí a ne všechny se podařilo najít a potrestat.

Právě teroristický útok v době konání summitu G20 je noční můrou pořadatelů, a i proto mokne seržant Widoro v děravém stanu.

Až summit skončí, vrátí se k rodině na prosluněnou Jávu. A o tom, že hlídal amerického prezidenta, německého kancléře nebo saúdskoarabského korunního prince, bude vyprávět svým dětem.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme