Konec burek v Maroku, nesmí se ani vyrábět

Marocké úřady kvůli potřebě zvýšit bezpečnost v zemi rozhodly o zákazu výroby, prodeje a nošení burek. S odvoláním na oběžník ministerstva vnitra o tom informovala marocká média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahalování, islám, muslimka, burka | Foto: zdroj: Flickr.com, Creativ Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic

Burka je oděv, který zakrývá muslimkám celé tělo a ponechává jim mřížku přes oči. Oblékání burek je obvyklé na Blízkém východě, Afghánistánu i Pákistánu, v Maroku je ovšem velmi vzácným jevem. Většina marockých žen nosí totiž hidžáb – šátek zakrývající vlasy.

Ministerstvo vnitra rozeslalo oběžník svým zaměstnancům odpovídajícím v regionech za obchodní záležitosti s pokyny, aby začátkem tohoto týdne nepovolovali výrobu burek. Informace o zákazu už doputovala i k obchodníkům v Casablance. V Tarúdantu se mají obchody tohoto zboží zbavit do 48 hodin. V některých městech je zboží označováno jako afghánský nikáb a v případě, že ho obchodníci neodstraní, hrozí jim úřady zabavením zboží.

Marocký král Muhammad VI. hlásí umírněný islám. Přesto je však v této zemi vidět soupeření mezi moderností a konzervatismem. „Zločinci několikrát použili tento oděv k páchání svých zločinů,“ zdůvodnil médiím zákaz ministr vnitra.

Pro představitelky marockých žen je zákaz burky "významným krokem v boji proti náboženskému extremismu" v Maroku. Zákaz však vyvolal obavy salafistů a dalších muslimských tradicionalistů. Tvrdí, že to povede k zákazu nošení nikábů.

„Je možné, že se Maroko blíží k zákazu nikábu, který muslimky nosí již pět století? Pokud se tak stane, byla by to katastrofa,“ řekl jeden z místních šejků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme