Konec pochybností, úlomky jsou z pohřešovaného letounu Air France

Brazílie potvrdila očekávanou zprávu: nejrůznější předměty nalezené na hladině Atlantského oceánu jsou pozůstatky airbusu, který zmizel v noci na pondělí na trase z Ria de Janeira do Paříže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A330-200 | Foto: ČTK/AP

Brazilský ministr obrany Nelson Jobim se bránil novinářům s tím, že nechce spekulovat a nepotvrzené hypotézy vydávat za fakta. Nakonec ale v odpovědi na otázku jednoho žurnalisty potvrdil, že nalezené předměty skutečně jsou části osudného letadla linky AF 447. "Trosky jsou z onoho letadla. O tom už není pochyb," uvedl Jobim.

Piloti letectva brazilské armády je našli tak, že pročesávali hladinu moře pod dráhou letu - nejdřív zřejmě zpozorovali skvrnu od paliva, pak v pásu zhruba 5 km dlouhém našli sedačky z letadla, oranžovou bóji, kabely a kovové části. Bylo to asi 1 200 kilometrů od Recife, tedy nejvýchodnějšího města na brazilské pevnině, zhruba v místě, odkud airbus naposledy vyslal signál. Letouny brazilského vojenského letectva i v noci oblast pročesávaly pomocí speciální zobrazovací techniky a dál pátraly...

Na místo teď míří další pátrací letadla - podle brazilských médií mají stále ještě za úkol hledat možné přeživší. Jak se ale odborníci shodují, je téměř nemožné, že by někdo z pasažérů zůstal naživu. To už koneckonců vyloučil i mluvčí brazilské armády Jorge Amaral. Naděje, že se třeba ještě někdo najde, už opustila i příbuzné cestujících.

Teď se rozbíhá další závod s časem. Je totiž třeba najít černé skříňky a další stopy, podle kterých by se dala určit příčina katastrofy. Ta zůstává stále neznámá a není tak ani vyloučen teroristický útok. Hledání nebude lehké: dvě černé skříňky velikosti krabice od bot pravděpodobně leží na mořském dně, možná i víc než čtyři kilometry pod hladinou. Jejich pípání by se sice mělo dát zachytit podvodními mikrofony. Z takové hloubky se ale možná ještě nikdy žádný předmět nelovil.

První dvě lodě brazilského námořnictva mají na místo pravděpodobného dopadu dorazit v 16 hodin našeho času. Francouzi, kteří povedou vyšetřování, údajně na místo posílají speciálního podmořského robota. Ten by se měl pokusit černé skříňky vylovit. První dvě francouzské lodě, Ventouse a Foudre, dorazí v pátek a v sobotu. Server listu Le Parisien ale cituje kapitána Christopha Prazucka, podle kterého robot na palubě ani jednoho z těchto plavidel není.

Související příspěvky:
Brazílie potvrdila, že trosky v moři patří letadlu Air France
Pátrání po troskách Airbusu A 330 je stále bezvýsledné
Letadlo Air France se stovkami cestujících zřejmě spadlo do Atlantiku

Milan Kopp, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme