Konec pochybností, úlomky jsou z pohřešovaného letounu Air France

Brazílie potvrdila očekávanou zprávu: nejrůznější předměty nalezené na hladině Atlantského oceánu jsou pozůstatky airbusu, který zmizel v noci na pondělí na trase z Ria de Janeira do Paříže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A330-200 | Zdroj: ČTK

Brazilský ministr obrany Nelson Jobim se bránil novinářům s tím, že nechce spekulovat a nepotvrzené hypotézy vydávat za fakta. Nakonec ale v odpovědi na otázku jednoho žurnalisty potvrdil, že nalezené předměty skutečně jsou části osudného letadla linky AF 447. "Trosky jsou z onoho letadla. O tom už není pochyb," uvedl Jobim.

Piloti letectva brazilské armády je našli tak, že pročesávali hladinu moře pod dráhou letu - nejdřív zřejmě zpozorovali skvrnu od paliva, pak v pásu zhruba 5 km dlouhém našli sedačky z letadla, oranžovou bóji, kabely a kovové části. Bylo to asi 1 200 kilometrů od Recife, tedy nejvýchodnějšího města na brazilské pevnině, zhruba v místě, odkud airbus naposledy vyslal signál. Letouny brazilského vojenského letectva i v noci oblast pročesávaly pomocí speciální zobrazovací techniky a dál pátraly...

Na místo teď míří další pátrací letadla - podle brazilských médií mají stále ještě za úkol hledat možné přeživší. Jak se ale odborníci shodují, je téměř nemožné, že by někdo z pasažérů zůstal naživu. To už koneckonců vyloučil i mluvčí brazilské armády Jorge Amaral. Naděje, že se třeba ještě někdo najde, už opustila i příbuzné cestujících.

Teď se rozbíhá další závod s časem. Je totiž třeba najít černé skříňky a další stopy, podle kterých by se dala určit příčina katastrofy. Ta zůstává stále neznámá a není tak ani vyloučen teroristický útok. Hledání nebude lehké: dvě černé skříňky velikosti krabice od bot pravděpodobně leží na mořském dně, možná i víc než čtyři kilometry pod hladinou. Jejich pípání by se sice mělo dát zachytit podvodními mikrofony. Z takové hloubky se ale možná ještě nikdy žádný předmět nelovil.

První dvě lodě brazilského námořnictva mají na místo pravděpodobného dopadu dorazit v 16 hodin našeho času. Francouzi, kteří povedou vyšetřování, údajně na místo posílají speciálního podmořského robota. Ten by se měl pokusit černé skříňky vylovit. První dvě francouzské lodě, Ventouse a Foudre, dorazí v pátek a v sobotu. Server listu Le Parisien ale cituje kapitána Christopha Prazucka, podle kterého robot na palubě ani jednoho z těchto plavidel není.

Související příspěvky:
Brazílie potvrdila, že trosky v moři patří letadlu Air France
Pátrání po troskách Airbusu A 330 je stále bezvýsledné
Letadlo Air France se stovkami cestujících zřejmě spadlo do Atlantiku

Milan Kopp, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme