Konec pokutování a zatýkání žen za volantem, Saúdské Arabky získají povolení řídit automobil

Úterní královské nařízení umožní ženám v Saúdské Arábii sednout za volant automobilu. Ty měly ve velice nábožensky konzervativním státě řízení doposud zakázáno. Nový výnos by měl vejít v platnost během léta příštího roku.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy v Saúdské Arábii budou moci sednout za volant (ilustrační foto)

Ženy v Saúdské Arábii budou moci sednout za volant (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

Podle nařízení krále Salmána má vzniknout speciální rada, která by do 30 dnů měla přijít s odborným posudkem ke změnám v zákonu. Očekává se, že ženy budou moci v Saúdské Arábii řídit od června příštího roku.

Království dosud ženám řízení automobilu bez výjimky zakazovalo, avšak mnohé aktivistky zahájily kampaň neposlušnosti. Nechaly se fotografovat při jízdě a některé skončily ve věznicích nebo s pokutami. Zákaz řízení automobilů Saúdským Arabkám komplikuje život. Mnohé rodiny musejí kvůli nákupům nebo dopravě žen do práce najímat řidiče, což je stojí nemalé peníze.

Rozhodnutí saúdskoarabského krále už uvítal Washington. „Určitě bychom takové rozhodnutí uvítali,“ řekla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová. „Je to pro tu zemi velký krok správným směrem,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme