Konec světa se blíží: v Německu nabízejí drahá lůžka v bunkru, v Číně se zatýká

Němci berou zprávy o konci světa s nadhledem a místo shromažďování zásob raději plánují večírky, které lze v Německu uspořádat stylově i v protiatomových bunkrech. V Číně naopak dál zatýkají stoupence náboženské sekty, která šíří zvěsti o konci světa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co se nachází ve vyšších patrech, nikdo netuší

Co se nachází ve vyšších patrech, nikdo netuší | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

„Jde o takový místní humor. Mnozí se rozhodli toho data využít k uspořádání párty s přáteli a třeba i v bunkru. Něco kolem 20 lidí projevilo zájem o úkryt v protiatomovém bunkru u Düsseldorfu,“ říká zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová.

Jeho majitel si řekl o 500 eur za noc, tím ale vyvolal kritiku médií a nakonec od svého nápadu ustoupil.

Odhaduje se, že v Německu je 100 až 200 funkčních bunkrů. Jeden z nich se nachází v Eichenthalu, kde si lze pronajmout polní lůžko za 1200 eur na rok, tedy v přepočtu za 30 tisíc korun. Žádný zájemce o tamní úkryt se však neobjevil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přípravách ke konci světa hovořily zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová a zpravodajka ČRo v Asii Kateřina Procházková

„Naposledy se tam dobývali lidé v roce 2009, když došlo k nehodě atomové elektrárny poblíž Hamburku,“ dodává Stejskalová.

Téma příchodu konce světa v posledních dnech ovládla evropská a německá média.

Většinový postoj německé společnosti k blížící se apokalypse dobře ilustruje zábavná show Poslední přání, kterou v pátek odvysílá jedna z místních televizí.

V Číně se o konci světa mluvit nesmí

V Číně se naopak za diskuze o konci světa zatýká. V tamních vězeních se za posledních několik týdnů ocitlo přes pět set členů křesťanské sekty Bůh všemohoucí.

Členové tohoto hnutí začali stavět archu, ve které se chtějí zachránit před velkou vodou. To by snad v zemi, kde není náboženství přespříliš tolerováno, ještě nevadilo.

Sekta však začala vyzývat své členy ke svržení vlády čínské komunistické strany, čímž proti sobě poštvala čínské straníky.

„Přesně se sice neví, který z úřadů dal rozkaz k jejich zatýkání, jisté ovšem je, že teď sekta patří na černou listinu, stejně jako členové Fa Lun gongu nebo upalující se Tibeťané,“ hlásí z Pekingu zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková.

Ve vězeních ovšem skončilo dalších několik desítek lidí, kteří do skupiny z Čching-chaje nepatří. Odborníci proto varují, že vláda může v rámci protiapokalyptické kampaně opět začít utlačovat další náboženské skupiny.

Grafický profil o mayském kalendáři | Foto: ČTK

Alice Bergmanová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme