Konec Teflonového Johna. Novozélandský premiér překvapil demisí, odvolal se na rodinu

Novozélandský premiér John Key v pondělí nečekaně oznámil, že odstupuje. Po osmi letech v čele vlády nastal podle něj správný čas, aby odešel z politiky. Zmínil také rodinné důvody. Respektovanému politikovi se přezdívalo Teflonový John, protože na něm po dobu působení ve funkci neulpěla kontroverze, připomíná BBC.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novozélandský premiér John Key nečekaně oznámil odchod z funkce | Zdroj: Reuters

"Šlo o nejtěžší rozhodnutí, jaké jsem kdy udělal, a nevím, co budu dál dělat," řekl Key novinářům. Plány do budoucna nemá, ale zatím by chtěl zůstat v parlamentu dost dlouho, aby se nemusely konat doplňující volby na jeho poslanecké křeslo.

Všeobecně se čekalo, že Key vyhraje v pořadí již čtvrté parlamentní volby, plánované na příští rok. Místo toho ale prohlásil, že raději odejde, dokud je na vrcholu, protože se nechce dopustit chyby, jakou udělali jiní politici a světoví vůdci. "Dal jsem tomu všechno, co jsem měl. Už nemám co nabídnout," prohlásil.

Novému Zélandu chybí sperma. Experti povolali 'Spermana' a doufají v pomoc ze zámoří

Číst článek

Vedení vládní strany se má sejít 12. prosince, aby vybralo nového vůdce a premiéra. Key řekl, že pro tuto roli podpoří svého zástupce Billa Englishe.

Předloni Keyova středopravá Novozélandská národní strana opět vyhrála parlamentní volby, tentokráte s 48,1 procenta hlasů, což znamenalo 62 ze 121 křesel v místním parlamentu. Keyovi voliči zřejmě ocenili čtyřprocentní hospodářský růst a pokles nezaměstnanosti pod šest procent. V kampani premiér sliboval rozpočtový přebytek, prodloužení mateřské dovolené či bezplatnou zdravotní péči pro těhotné ženy a děti do 13 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme