Konec úplatkům, darům i koláčům za státní peníze, vzkazuje Peking svým úředníkům
Čínští úředníci od letošního roku nemohou nakupovat ze státních peněz dárky, a to ani koláče na blížící se podzimní svátky. Peking jim to zakázal v rámci opatření, která jsou součástí protikorupční politiky nového prezidenta a jeho kabinetu.
Koláče, které si lidé předávají během druhého největšího svátku v Číně - Středu podzimu - nejsou levnou záležitostí. Balení 4 kusů může vyjít až na částku kolem dvou tisíc jüanů, tedy 6 tisíc korun.
Známé jsou například verze, kdy byly koláče dekorovány diamanty, nebo místní pochoutkou - žraločími ploutvemi. V krabicích s koláči se také často předávají obálky s úplatky.
Čínský boj s korupcí, kterou mohou představovat i tradiční koláčky, přiblížila zpravodajka ČRo Kateřina Procházková
Kulaté sladkosti Číňané dávají svým blízkým a obchodním partnerům. Údajně až 90 procent jich lidé po nákupu věnují dál. Úředníci je už ale nesmějí pořizovat za státní peníze.
Peking už loni začal omezovat ‚koláčové výměny‘, tedy aby nedošlo k nějakému vložení úplatku dovnitř krabice. Koláče se kontrolovaly a značily nálepkou, že uvnitř jsou pouze koláče. Několik týdnů poté byly zakázány i opulentní bankety úředníků a politiků.
Následovalo omezení nákupu luxusních firemních vozů. Na mítincích a setkání politiků a vládních úředníků se také nesmí nově podávat alkohol. Mimochodem, společnost vyrábějící populární čínskou pálenku maotai má letos údajně nejnižší tržby od roku 2003, kdy zemi postihl SARS.
Veřejnost, která se k novému zákazu vyjadřuje na čínských sociálních sítích, toto omezení kritizuje jako trivialitu. Korupci to prý nevyřeší, neboť problém uplácení je už po desetiletí zakořeněný v čínské společnosti.
A politika čtyř směrů, jak ji nazval nový prezident Si Ťin- pching, tedy boj s byrokracií, hedonismem či přehnaným zdůrazňováním formalit, tomu prý vůbec nepomůže.