Konec války v Iráku provázejí oslavy i pálení vlajek

Konflikt v Iráku definitivně končí. Americký prezident Barack Obama poděkoval vojákům za jejich oběti na základně Fort Bragg v Severní Karolíně. Drtivá většina amerických jednotek bude z Iráku na Vánoce doma. V Iráku vedle sebe proběhl slavnostní ceremoniál spouštění vlajky, zatímco ve Fallúdži Iráčané vlajky pálili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojádci odnášejí spuštěnou americkou vlajku při slavnostním ceremoniálu v iráckém Bagdádu

Američtí vojádci odnášejí spuštěnou americkou vlajku při slavnostním ceremoniálu v iráckém Bagdádu | Zdroj: Reuters

„Vítejte doma,“ opakoval několikrát prezident Obama na základně Fort Bragg a mimo jiné slíbil: „Postavili jste se za Ameriku, Amerika se teď postaví za vás.“

Připustil, že Američané neopouštějí Irák jako nějakou dokonalou demokratickou zemi. Nicméně dodal: "Naši vojáci opouštějí Irák se vztyčenou hlavou."

Přehrát

00:00 / 00:00

Oficiálnímu ukončení války v Iráku, které proběhlo včera na americké základně Fort Bragg, přihlížel zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

„Skeptici říkají, že irácká armáda ještě není připravena na to, aby převzala odpovědnost třeba za dozor nad hranicemi, že Irák může znovu sklouznout k té krvavé občanské a náboženské válce, že ten odchod je předčasný,“ říká v poledních Ozvěnách dne komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák a dodává, že však míra násilí je zřetelně menší než před čtyřmi lety.

Připomněl také památku čtyř a půl tisíce Američanů, kteří tam padli. Neopomněl zmínit ani 30 tisíc zraněných vojáků, kteří mají mnohdy doživotní následky.

V projevu však nepadlo ani jednou slovo 'vítězství' stejně jako zmínka o více než stu tisíci mrtvých iráckých civilistů, což je minimální údaj, který se uvádí v souvislosti s tím, co válka v Iráku přinesla.

Barack Obama a jeho manželka Michelle na vojenské základně Fort Bragg | Foto: Reuters

Na oficiálním ukončení irácké vlády také nebyly zmíněny zbraně hromadného ničení, které byly oficiálním důvodem americké invaze do Iráku v roce 2003 za prezidenta G. W. Bushe a které se nakonec vůbec nenašly.

Podle průzkumů je rozhodnutí prezidenta Obamy stáhnout vojáky z téhle země ve Spojených státech velmi populární. Souhlasí s ním tři čtvrtiny všech Američanů, řekl Českému rozhlasu například Frank Newport, editor publikací renomovaného Gallupova ústavu, který dlouhodobě sleduje veřejné mínění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnostmi i důsledky odchodu amerických vojáků z Iráku se zabýval v poledních Ozvěnách dne komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Milana Slezák také připomíná, že americká mise končí i proto, že se Washington nedohodl s Bagdádem na podmínkách, za kterých by mohli Američané v Iráku zůstat. Konkrétně se jedná o to, že Američané požadovali, aby případné excesy amerických vojáků v Iráku, mohli soudit sami. S tím Bagdád nesouhlasil.

S konfliktem v Iráku na jeho začátku v roce 2003 souhlasilo skoro 80 procent Američanů. To se ale brzy změnilo. Od druhé poloviny roku 2005 ukazoval každý průzkum, že většina Američanů považovala válku za chybu, uvedl Frank Newport.

Kolem jedenácté hodiny dopolední středoevropského času proběhl slavnostní ceromoniál, při němž byla v Bagdádu slavnostně spouštěna vlajka amerického vojenského velení. Americký velvyslanec James Jeffrey ve svém projevu v iráckém Bagdádu ujistil, že Washington se nevzdává podílu na odpovědnosti za další vývoj v Iráku.

Naopak v irácké Fallúdži, kde Američané vedli úporné boje, se dnes pálí americké vlajky. Nemá to být vyjádření protestu proti odchodu Američanů ze země, ale naopak protest proti tomu, že zde kdy vůbec byli.

Oficiálně se tak ale uzavírá mise, kterou v roce 2003 zahájila invaze spojeneckých vojsk. Vedla k pádu Saddáma Husajna - ale v následujících letech si vyžádala bezpočet obětí.

Vít Pohanka, Jaroslav Beránek, Marína Dvořáková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme