Konec války zřejmě na dohled

Spojenecká vojska se už v Iráku nesetkávají se souvislým odporem iráckých vojáků. Podle amerického ministerstva obrany tak jsou velké boje v této válce u konce. Situace se nyní posunula do fáze menších, ale ostřejších střetů. Američané, kteří v pondělí obsadili centrum Saddámova rodiště Tikrítu, se v zemi nyní snaží obnovit pořádek, zabránit rabování a umožnit návrat pracovníků humanitárních organizací do Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci v Tikrítu | Foto: ČTK/EPA

Příslušníci americké námořní pěchoty vstoupili do Tikrítu na obrněných transportérech ráno, za vzdušné podpory vrtulníků a letadel. Nesetkali se tam s významnějším odporem a v odpoledních hodinách obsadili střed města.

Bezpečno ale v tomto městě zatím není. Katarské televizi Al-Džazíra to řekl přímo v Tikrítu jeden z amerických polních velitelů. Dodal, že řada příslušníků iráckého hnutí odporu je v civilních oděvech a ostřeluje stanoviště amerických vojáků. Zpravodaj Al-Džazíry večer uvedl, že na jih Tikrítu se nemohl dostat, protože tam viděl hořící irácké obrněné transportéry a tanky, a usoudil, že tam odpoledne probíhaly boje.

Čtvrť Al-Udžáf, v níž bydleli příbuzní Saddáma Husajna a jeho blízcí spolupracovníci, je úplně vylidněná, protože její obyvatelé údajně odešli už na začátku války. Z této čtvrti jsou také hlášeny případy rabování, které ale nedosáhlo takového rozsahu jako v minulých dnech v Mosulu nebo v Bagdádu.

Spojené státy už stahují z oblasti Perského zálivu dvě z pěti letadlových lodí, které se podílely na válce s Irákem. Uvedli to dnes představitelé americké armády, kteří nechtěli být jmenováni. Rozkaz k odplutí v příštích dnech obdržely lodi Kitty Hawk a Constellation. Obě mají na palubě po 75 letadlech.

Po rychlém bourání symbolů iráckého režimu pokračuje snaha obnovit základní funkce života ve městech a zajistit dodávky potravin, vody a léků. Bílý dům věří, že nová irácká vláda odmění Spojené státy a spojence a ne ty, kteří byli proti válce. Američané, kteří v Iráku zatím nenašli žádné zbraně hromadného ničení, obracejí pozornost na sousední Sýrii, která podle Bílého domu vyvíjí chemické a biologické zbraně.

Do amerického zajetí se údajně dostal nevlastní bratr iráckého prezidenta Saddáma Husajna Vatbán Ibráhím Hasan Tikrítí. Agentuře Reuters to potvrdily vysoce postavené americké zdroje, které však nechtěly být jmenovány. Stalo se tak ve vesnici Rabíja u iráckých hranic se Sýrií, když se zřejmě pokoušel uniknout ze země.

Američané také potvrdili, že mají vzorek DNA Saddáma Husajna, který použijí při ověření, zda byl zabit. Zároveň mají i vzorky DNA Saddámových synů Udaje a Kusaje.

Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme