Konec vyplácení penze mrtvým. Řecko musí změnit štědrý důchodový systém

Řecko si bude muset ještě více utáhnout opasky a změnit i systém důchodů, který umožňoval například vyplácení penze lidem, kteří už nežijí, nebo opakované dostávání penze čtrnáctkrát do roka. Bez radikálních reforem včetně penzijního systému totiž Atény nedostanou slíbenou pomoc, a zemi by tak hrozil bankrot.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řečtí důchodci mají kvůli omezenému provozu bank možnost vybrat jen 120 eur týdně (ilustrační foto)

Řečtí důchodci mají kvůli omezenému provozu bank možnost vybrat jen 120 eur týdně (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Pro samotné Atény to bylo ještě donedávna tabu a nesouhlasí s tím ani sami Řekové.

„Vše, co se teď stane, bude v pohodě. A moje penze mi stačí, sama toho moc nepotřebuji,“ říká optimisticky devadesátiletá paní Damalisová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řecko bude muset v rámci radikálních reforem změnit důchodový systém. Starší obyvatelé Řecka ale neztrácí optimismus. Reportáž Roberta Mikoláše

Posedává u stolku před podnikem svého syna v centru metropole, jak je tomu ostatně zejména ve velkých městech zvykem.

Mladí se o staré rodiče takto často starají, i proto jí nevadí, že měsíčně dostává důchod 500 eur, což je zhruba 13 550 korun, tedy hluboko pod průměrem, který činí v přepočtu 22 500 korun.

Nemá prý ani problémy s tím, že důchodci kvůli omezenému provozu bank dostávají jen 120 eur týdně, navíc pouze po prokázání totožnosti.

Řecko ale v minulosti vyplácelo i důchody více než čtyřem tisícům státních zaměstnanců, kteří už nežili. Jejich potomci to však nenahlásili a penze pobírali dál za ně. Právě problém s mrtvými dušemi stál státní pokladnu 16 milionů eur ročně.

Řecké odbory vyhlásily na středu celodenní stávku proti ekonomickým reformám

Číst článek

V databázi je navíc dalších 9 tisíc více než stoletých penzistů, které všechny teď úřady chtějí prošetřit.

„Dnešní krize není tak hrozná, jako tomu bylo v letech občanské války, která vypukla po skončení 2. světové války. Ale bohužel se historie opakuje a zase nás chce potupit Německo,“ opakuje v posledních dnech Řeky dokola omílané obvinění Berlína paní Damalisová.

Bez ohledu na to ale řecká vláda musí přistoupit k dalším nepopulárním opatřením, mezi které patří i zvýšení věkové hranice odchodu do důchodu, a to na 67 let.

V některých takzvaně "nebezpečných" profesích, jako je například kadeřnice, mohli přitom lidé začít brát penzi už v padesáti letech.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme