Konečná podoba nového evropského rozpočtu je stále v nedohlednu

Bitva o evropský rozpočet na příštích sedm let pokračuje i dnes. Na summitu v Bruselu evropští lídři už 18 hodin nepřetržitě jednají o rozdělení stovek miliard eur. Zkrátka nechce přijít ani Česká republika.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz diskutuje na summitu s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem | Zdroj: Reuters

Na stole už leží návrh nového rozpočtu, je v něm zhruba 960 miliard eur, tedy asi 25 bilionů korun. Oproti původnímu návrhu Evropské komise ho tak státy seškrtaly zhruba o 70 miliard eur. Teď se čeká bitva o to, kolik z tohoto koláče jednotlivé země dostanou.

Premiér Petr Nečas pohrozil vetem rozpočtu. Návrh považuje vůči Česku za nespravedlivý.

Nečas požadoval až miliardu eur navíc na rozvoj chudších českých regionů, což jsou všechny kromě Prahy. Peníze chtěl také na stavbu dálnic i opravy škol. Podle zdrojů Radiožurnálu má prý zatím pro regiony přislíbeno 400 milionů eur. Celkově by tak Česko mělo na rozvoj dostat asi 20 milliard eur, tedy půl bilionu korun.

S navrhovaným rozpočtem nesouhlasí ani další země, například Francie nebo Itálie.

Kvůli neshodám mezi evropskými státníky začal včera summit se šestihodinovým zpožděním a není vyloučené, že se protáhne na víc než původně plánované dva dny.

Silvie Třeslínová, krw, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme