Konečný návrh dohody o klimatu bude až v sobotu, diplomaté řeší sporné body

V Paříži spěje k závěru mezinárodní konference OSN o klimatických změnách. Ovšem pomalejším tempem, než se předpokládalo. Francouzský ministr zahraničí, který konferenci předsedá, dnes oznámil, že předloží finální návrh klimatické dohody až v sobotu ráno v devět hodin, a ne dnes, jak se původně plánovalo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní konference OSN o klimatu v Paříži

Mezinárodní konference OSN o klimatu v Paříži | Zdroj: Reuters

„Raději si dáme čas na konzultace s delegacemi po celý dnešní den, než předložíme konečný text, který by měl být schválen v plénu. Text bude předložen v sobotu ráno a s jeho přijetím se počítá v polovině dne,“ řekl agentuře AFP zdroj blízký šéfovi francouzské diplomacie Laurentu Fabiusovi.

Jednání na klimatickém summitu provází od začátku problémy. Země se sice shodly na tom, že je potřeba omezit produkci skleníkových plynů, aby se zmírnil trend globálního oteplování, v zásadních bodech se ale rozcházejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konečný návrh klimatické dohody předloží Francie až v sobotu, diplomaté zatím nevyřešili sporné body. Hostem ČRo byl ministr životního prostředí Richard Brabec

Mnoho sporných částí tak z textu úplně vypadlo. Zatím například není jasné, zda projde tvrdší návrh, který počítá s limitem růstu teploty o 1,5 stupně, který prosazují Spojené státy a Evropská unie, nebo mírnější s limitem dvou stupňů.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který Česko na konferenci zastupuje, je možné, že hlasování o závěrečném dokumentu proběhne až v neděli.

„Finální podoba má být předložena zítra ráno s tím, že jednotlivé delegace se s ní seznámí během dne. A odpoledne by měla být předmětem nějakých dalších debat. Takže já si spíš myslím, že to vypadá až na neděli. Rád bych, aby to bylo zítra, ale je to hodně napnuté,“ uvedl.

Kompromis se podle Brabce hledá velmi těžko. „Ty sporné body, byť je jich méně, stále zůstávají. A zůstávají mezi klíčovými skupinami. Na jedné straně jsou ambicióznější země jako USA nebo EU, které to vnímají jako větší prioritu, na druhé straně jsou státy jako Čína, Indie či Rusko, které by to asi radši viděly více rozvolněně,“ vysvětlil.

„Jsem ale přesvědčen, že k dohodě dojde a že tam hlavně budou země, které v rámci Kjótského protokolu zahrnuty nebyly a které jsou dnes největšími emitenty oxidu uhličitého. Otázka je, jak striktní budou požadavky a jak velká bude ambice ohledně maximálního růstu teplot ke konci století,“ naznačuje Brabec.

EU a změny klimatu | Foto: ČTK

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme