Merkelová: S Ruskem a Tureckem by Evropská unie měla držet dialog navzdory odlišným názorům

Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho bezpečnostních otázek. Uvedla to v pátek německá kancléřka Angela Merkelová na společné tiskové konferenci s francouzským prezidentem Emmanuel Macronem před společnou večeří. Dialog by podle ní Evropská unie měla zachovat i s Tureckem. Francouzský prezident s názorem kancléřky souhlasil, uvedla agentura DPA.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: Stefanie Loos | Zdroj: Reuters

„Rusko je pro nás velkou výzvou a je také kontinentálním sousedem Evropské unie a my potřebuje zaručit, že všechny hybridní útoky ustanou,“ uvedla Merkelová.

My přátelé Ruska na Západě doufáme, že se Rusko otevře a bude se chovat rozumně, věří profesor Lukeš

Číst článek

Podle ní je v zájmu Evropské unie pokračovat v dialogu s Ruskem pro zajištění bezpečnosti a stability. Uznala ale, že je to obtížné. Podle ní by Evropská unie měla následovat příkladu amerického prezidenta Joea Bidena a zahájit otevřené rozhovory s Moskvou.

Vztah s Tureckem

V obdobném duchu se Merkelová vyjádřila i ke vztahům s Tureckem. „Máme odlišné názory, ale jsme navzájem závislí, pokud chceme řešit některé otázky,“ uvedla německá kancléřka.

S Ankarou by Evropská unie měla podle ní jednat o migraci či situaci v Libyi a Sýrii.

Rozdíly ve společnosti, daně a povýšený Macron. Většina Francouzů podporuje hnutí žlutých vest

Číst článek

Oba politici se vyjádřili i k evropským tématům, například k ekonomice a rozpočtové zodpovědnosti. Macron kritizoval některé země, které podle něj kvůli oživení cestovního ruchu předčasně otevřely své hranice cestujícím z nečlenských zemí.

„Musíme být ale opatrní, abychom nedopustili dovoz variant (koronaviru),“ uvedl. Podle něj by se země Evropské unie měly v této oblasti více koordinovat.

Macron je kvůli epidemii covidu-19 prvním zahraničním státníkem, kterého Merkelová letos v Berlíně přivítala.

Média Macronovu cestu do německé metropole vnímají jako symbolickou, neboť Berlín s Paříží tradičně pojí velmi úzké vztahy. Před pandemií byla francouzsko-německá setkání celkem častá a běžná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme