Konference o Afghánistánu se komplikuje

Na zámku Petersbergu poblíž Bonnu pokračuje konference OSN o Afghánistánu. Představitelé čtyř afghánských politických frakcí připravují dohodu o vytvoření nových orgánů státní moci v zemi po pádu Talibanu. Večer však jednání uvízla na otázce obsazení funkcí v přechodné radě. Zástupci Severního spojenectví prohlásili, že nemají mandát k poskytnutí seznamu jmen svých kandidátů do rady a k přijetí návrhů ostatních tří delegací. Nejmenovaný diplomat agentuře AP řekl, že jednání je v kritické fázi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konference o Afghánistánu | Foto: ČTK/EPA

Dnešní jednání pokračovalo bez ohledu na to, že jeden z vysokých paštunských vyjednavačů kvůli rozporům v afghánské delegaci opustil Bonn. Guvernér Abdul Kádir byl druhým nejvyšším představitelem Severní aliance na konferenci. Jednání opustil na protest proti malému zastoupení Paštúnů, kteří tvoří 40 procent afghánské populace, v převážně tádžické delegaci aliance. Na nedostatečné zastoupení etnické menšiny Hazárů na jednáních v Bonnu si předtím stěžoval předák afghánské šíitské Strany jednoty Muhammad Karím Chalílí. Podle mluvčího OSN tím však osud fóra není ohrožen.

Klíčovým tématem jednání je nyní obsazení míst v přechodné vládě a provizorním parlamentu. Oba orgány by měly spravovat zemi do nových voleb, které se uskuteční pravděpodobně za dva roky. Jejich mandát má potvrdit kmenové shromáždění v březnu příštího roku. Očekává se, že v čele parlamentu zasedne bývalý král Záhir Šáh. Do jara bude Afghánistán řídit prozatímní rada, složená z králových stoupenců a Severní aliance, která nyní ovládá většinu území.

Podle šéfa Severní aliance, exprezidenta Rabbáního bude v Afghánistánu zapotřebí jen asi 200 zahraničních vojáků mírových sil. Ti by měli na starosti zajištění bezpečnosti politických vůdců, kteří se po mnohla letech exilu vracejí do vlasti. Na tiskové konferenci v Kábulu Rabbání také řekl, že dočasná vláda musí vzejít ze všeobecných voleb a že ženy musí mít volební právo.

Džalil Šams z kyperské frakce afghánského exilu novinářům řekl, že se rýsuje i řešení dosud sporné otázky Kábulu a jeho bezpečnosti. Rozdíly jsou jen v detailech, prohlásil Šams. Už dříve Severní aliance, která přesídlila do Kábulu, souhlasila s vysláním mírových sborů do Afghánistánu.

V Bonnu se konalo také setkání afghánských delegátů s členy berlínské vlády. Spolková republika je připravena uvolnit 97,5 miliónů marek na humanitární pomoc a dalších 160 miliónů na obnovu země.

Marika Táborská, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme