Konference OSN o rasismu dospěla k závěrečné deklaraci

Světová konference OSN proti rasismu konečně přinesla společné stanovisko zúčastněných zemí k několika konfliktním tématů. Zasedání v jihoafrickém Durbanu skončilo o den později, než bylo plánováno. Prvním z kontroverzních bodů bylo otrokářství západního světa vůči africkému kontinentu. Druhým pak postoje ke konfliktu mezi Izraelci a Palestinci. Muslimské státy totiž původně žádaly, aby dokument přirovnal sionismus k rasismu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro Afričany je velkou staisfakcí, že konference, první tohoto významu, která se po ukončení apartheidu konala v Jihoafrické republice, rozhodla, že 400 let otrokářství a kolonialismu jsou zločiny proti lidskosti, za které se západní mocnosti Afričanům a potomkům bývalých otroků omluví. Odškodnění má přijít v podobě plánu hospodářské pomoci Africe.

Ke kompromisu došlo i ve velmi problematické otázce Blízkého východu. Izrael už není obviněn z rasismu. Deklarace odsuzuje jak antisemitismus, tak islamofobii a přiznává Palestincům právo na vlastní stát i na návrat jejich uprchlíků.

Jak si na konferenci stála Česká republika přiblížil Radiožurnálu ministr zahraničí Jan Kavan. "Česká republika tu získala dobré jméno aktivní účastí v přípravě konference, kde jsme byli jedním z jedenadvaceti států, které ji připravovali." Kavan také vyzdvihl skutečnost, že hlavní výbor, který hledal možnost, jak prosadit deklarace jednomyslně, byl řízen členem české delegace Alexandrem Slabým. "Řada delegací ocenila, že jsme jednání řídili vyváženě a rozhodně."

Deklarace konference je důležitý politický dokument, o který se v příštím období bude OSN v boji proti rasismu opírat. Ve stínu bohužel zůstaly jiné sporné otázky jako práva původních obyvatel.

Pavla Jazairiová, Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme