Konference spojenců: Clintonová naznačila, že bude možné dodávat libyjským povstalcům zbraně

Mezinárodní společenství se včera v Londýně radilo, jak dál řešit současnou situaci v Libyi. Spojenci se dohodli na dalších krocích pomoci libyjským povstalcům a v útocích proti Muammaru Kaddáfímu budou dál pokračovat, dokud nebude respektovat rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Hillary Clintonová dokonce naznačila, že bude možné dodávat povstalcům zbraně. Možnost nevylučuje ani americký prezident Barack Obama a francouzský ministr zahraničí Alan Juppé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci londýnské mezinárodní konference o budoucnosti Libye

Účastníci londýnské mezinárodní konference o budoucnosti Libye | Zdroj: Reuters

Jednání zahájil britský premiér David Cameron, který ve svém projevu označil útoky Kaddáfího sil za vražedné a zdůraznil, že vojenská intervence proti silám libyjského režimu bude pokračovat, dokud nepřestanou útočit na civilisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schůzka Londýn.mp3

Řekl, že Kaddáfí používá ostřelovače k palbě na lidi, které nechává v ulicích vykrvácet. Zastavil dodávky potravin, vody a elektřiny, aby povstalce vyhladověl a šikanuje lodi s dodávkami humanitární pomoci.

Podobně razantně se vyjádřila i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, když řekla, že útoky spojenců budou pokračovat, dokud Kaddáfí nezačne dodržovat rezoluce OSN.

Podle Camerona intervence spojenců zachraňuje životy civilistů. Kaddáfí na konferenci poslal dopis, ve kterém vzdušné útoky spojenců označil za barbarské.

Zástupci prozatímní libyjské rady na konferenci pozváni nebyli, představen byl ale jejich program s názvem ‚Vize demokratické Libye‘, ve kterém se popisuje přeměna Libye na demokratický stát. Prozatímní libyjská rada chce vypracovat novou ústavu, která bude průhledně definovat práva a povinnosti občanů, a jasně oddělí legislativní výkonné a soudní pravomoce. Dále se vytvoří politické organizace a občanské instituce, včetně moderních politických stran a odborů.

Dodávka zbraní pro povstalce

Hillary Clintonová dokonce naznačila, že bude možné povstalcům dodávat zbraně. Možnost nevylučuje ani americký prezident Barack Obama a francouzský ministr zahraničí Alan Juppé.

Neustále ale trvá zbrojní embargo a zároveň existují informace, podle kterých jsou v rebelských skupinách aktivní členové Hisbaláhu a Al-Káidy.

„Není to úplně snadné rozhodnutí, ale zdá se, že se spojenci postupně kloní k tomu, že by rebely vyzbrojovali. Důvod je ten, že se nechtějí pustit do pozemní operace, ale přitom je patrné, že způsob vedení boje ze vzduchu nepřináší úplný vojenský úspěch a tlak na Kaddáfího není zřejmě dostatečný,“ říká analytik Ústavu mezinárodních vztahů Vít Střítecký.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg projevil za Českou republiku ochotu pomáhat Libyjcům v transformaci a při budování občanské společnosti.

Kdy operace v Libyi skončí, si na konferenci nedovolil nikdo předvídat.

Konference se zúčastnilo na 40 ministrů zahraničí, včetně z arabských zemí. Naopak chyběl zástupce Ruska.

Jana Balounová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme