Konference v Bagdádu jedná o Sýrii, Asad zatím neplní slib Lize

S tříhodinovým zpožděním začala v Bagdádu mezinárodní konference Ligy arabských států. Předznamenalo ji několik výbuchů v takzvané Zelené zóně, poblíž místa konání. Účast státníků moc hojná není, přijeli zástupci devíti zemí z 22. A přitom se má mluvit o Sýrii.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irácký premiér Nurí al-Málikí na konferenci LAS v Bagdádu

Irácký premiér Nurí al-Málikí na konferenci LAS v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Arabští státníci se v irácké metropoli sešli po dlouhých dvou desítkách let. Irák chce po letech války a americké okupace ukázat, že umí akci světového uspořádat.

Na několik míst Badgádu však dopadly rakety. Přesto, že se život v částech metropole téměř úplně zastavil a bezpečnost zajišťuje na 100 tisíc policejních posil.

Schůzku Ligy si nenechal ujít ani generální tajemník OSN Pan Ki-mun. S Ligou chce projednat, jak spolupracovat při řešení krize v Sýrii. Prezident Bašár Asad však vzkazuje, že jakékoliv případné výstupy summitu nehodlá brát vůbec v potaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Syrskou krizi i okolnosti bagdádské konference nastínil v Odpoledním Radiožurnálu zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák

Jeho režim sice v úterý odsouhlasil mírový plán Ligy, ale boje pokračují. Syrská opozice je skeptická.

„Pozitivní by bylo, kdyby dohodu splnil,“ řekla BBC mluvčí jedné ze syrských opozičních skupin Rafír Džueatíová. Poukazuje na počty mrtvých během rok trvajícího povstání proti Asadově režimu.

Podle zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka k určité shodě v Bagdádu dojde, ale není jasné, v jaké míře. Ministři zahraničních věcí připravili závěrečnou rezoluci konference, takzvanou Bagdádskou deklaraci, která bude pravděpodobně schválena. Hovoří se v ní o konci násilí v Sýrii nebo o humanitární pomoci, odmítá se jakákoli zahraniční intervence.

„Ale není to žádný účinný nástroj na řešení syrské krize, protože tam chybí odpovědi na velice důležité otázky, jako například, jak v praxi prosadit Ananův plán, zda má prezident Asad odejít z politického života, zda se mají prodávat zbraně protiasadovské opozici a zda se ta opozice neměla do Bagdádu pozvat místo syrského režimu, který tam pozván nebyl. Křeslo pro Sýrii zůstalo prázdné. A na těchto otázkách se jednotlivé státy neshodnou,“ hodnotí Slezák.

Asad slíbí, ale neplní, říká Syřan

V Asadovo polepšení nevěří ani Assem Atassi, Syřan žijící dlouhodobě v České republice: „Jeden známý saúdský novinář kdysi napsal, že se setkal s mnoha západními arabskými politiky a všichni mu popsali prezidenta Asada jako politika, který je schopen všem slíbit vše, ale bohužel, když dojde na plnění slibu, většinou splní jen to, co mu vyhovuje nebo když je pod velkým tlakem.“

Sýrie zároveň iniciativy Ligy arabských států odmítá s tím, že v ní od loňska není. Podle Atassiho Liga nemá žádné nástroje k tlaku na Asadův režim.

„K tomu za ním stojí některé arabské státy, které mají podobné režimy, jako například proíránská vláda v Iráku nebo vláda Hizballáhu v Libanonu či vojenská vláda v Alžírsku. Například když schválili nějaké ekonomické sankce, okolní státy, které by to měly nejvíce dodržet, si vyžádaly výjimku,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O účinné pomoci proti Assadově režimu hovořil ve Světě o třetí Syřan Assem Atassi

Syrská opozice doufá, že existuje nějaká střední cesta mezi pokojnými protesty a mezinárodní intervencí. Atassi by viděl cestu v uskutečnění společného plánu OSN a Ligy arabských států, který zahrnuje vpuštění mezinárodních pozorovatelů, novinářů, stažení vojsk z měst nebo propuštění politických vězňů.

„Ale režim ví, že by to postupem času znamenalo jeho pád, a proto nepřistoupí na to, aby implementoval body té dohody,“ dodává.

Rusko nabízí Syřanům humanitární pomoc. Chce, aby pomohly i další rozvíjející se ekonomiky skupiny Bric – Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Podle Atassiho je to velmi pokrytecké gesto:

„Na jedné straně ho podporují zbraněmi, poskytují mu mezinárodní krytí, ale možná by udělali lépe, kdyby přesvědčili režim, aby se ta humanitární pomoc vůbec k lidem v těch obklíčených oblastech dostala.“

Syrský prezident Bašár Asad | Foto: Reuters

Účastníci schůzky se razantně liší i ve vztahu k Íránu. „Na jedné straně máte bohaté ropné monarchie z Perského zálivu, které vidí v Íránu minimálně rivala, ne-li vysloveně nepřítele. Také proto, že mají ve svých zemích šíitské menšiny nebo většiny, v nichž se domnívají vidět pátou íránskou kolonu,“ upozorňuje Slezák.

„Naproti tomu Irák je s Íránem velice zadobře a za mnohé mu vděčí. V praxi se to projevuje tak nepříjemně, že například Saúdská Arábie na tuto vrcholnou schůzku poslala nikoli hlavu státu, ale pouze svého velvyslance u Ligy arabských států. To je políček do tváře iráckého režimu.“

OSN napočítala v Sýrii zatím nejméně devět tisíc obětí. Opozice hlásí, že jen o víkendu vládní jednotky na severozápadě země zabily 40 lidí. Že se v tamním městě Sarakeb, které držela, hromadí těla na ulicích a dochází k rabování obchodů.

Milan Slezák, Martina Mašková, Adéla Havránková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme