Írán hrozí Polsku kvůli konferenci o Blízkém východě. Z Ameriky na ni přijedou Pence a Kushner

Pokud budou závěry únorové konference o Blízkém východě ve Varšavě namířeny proti Íránu, bude se muset Polsko vypořádat s následky, varoval ve středu íránský velvyslanec v Polsku. Česko na konferenci pořádanou Američany a Poláky pošle náměstka ministra zahraničí Aleše Chmelaře.

Varšava/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner a viceprezident Mike Pence | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

O uspořádání konference ve Varšavě 14.–15. února informoval během rozhovoru v americké televizi Fox News americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Tématem má být vliv Íránu.

Vládu Donalda Trumpa bude reprezentovat viceprezident Mike Pence, který se zúčastní i bezpečnostní konference v Mnichově.

Dorazí Netanjahu a Kushner

Američané měli Polsku nabídnout pořadatelství konference už během návštěvy polského prezidenta Andrzeje Dudy v Bílém domě loni v září.

Evropské země chtějí obejít americké sankce vůči Íránu. Založí společnost, přes kterou budou obchodovat

Číst článek

Podle polského ministerstva zahraničních věcí se akce zúčastní několik desítek zemí. „Na iniciativu reagovali velmi pozitivně naši spojenci a partneři na celém světě,“ napsal v prohlášení úřad.

Do Varšavy má mimo jiné dorazit izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Účast už naopak odmítlo Rusko a nepřijedou ani palestinští zástupci, podle kterých je cílem konference „realizace amerických zájmů, tedy mobilizace koalice pro podporu tzv. plánu století administrativy Donalda Trumpa“.

Izraelský deník The Jerusalem Post napsal, že do polské metropole má přijet i Trumpův poradce a zeť Jared Kushner. Debatu se zahraničními představiteli chce přitom vést o svém „izraelsko-palestinském mírovém plánu“. K jeho zveřejnění má dojít až po dubnových izraelských předčasných volbách.

Íránský velvyslanec ve čtvrtek v rozhovoru s polskými novináři nevyloučil přerušení diplomatických vztahů s Polskem.

Podle Teheránu neodpovídá podobná konference unijní politice. „Pokládáme to za kroky, které jsou proti směru, jenž reprezentuje a hlásí Evropská unie,“ řekl polským novinářům velvyslanec Masúd Kermanšáhí.

Praha posílá Chmelaře

Česko bude zastupovat náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař z ČSSD. „Konference je věnována situaci na Blízkém východě, který je pro ČR důležitou oblastí z bezpečnostních a ekonomických důvodů. ČR má proto zájem na posílení stability regionu a vyřešení místních konfliktů,“ napsalo redakci ministerstvo.

Izraelská armáda přiznala ostřelování íránských cílů v Sýrii, útoky si vyžádaly nejméně čtyři životy

Číst článek

Praha přitom nepředpokládá formální závěry konference. „Hlavním výstupem bude samotná diskuse k Blízkému východu se zúčastněnými státy,“ uvedl úřad.

Podle polského deníku Rzeczpospolita z unijních států potvrdili účast ministři zahraničí Velké Británie, Litvy, Maďarska a Rakouska. Německo pošle stejně jako Česko náměstka.

Vypovězená smlouva a sankce

Evropské země dlouhodobě mluví o potřebě zachovat jadernou dohodu, kterou s Íránem podepsaly Spojené státy, Čína, Francie, Německo, Rusko a Británie. Teherán se v ní výměnou za zrušení mezinárodních sankcí zavázal výrazně omezit svůj jaderný program.

Spojené státy od dohody ale loni v květnu odstoupily, prezident Trump zároveň oznámil jednostranné obnovení sankcí. Jaderná dohoda totiž podle něj mír nepřinesla a Írán prý stále pracuje na vývoji jaderných zbraní.

Krok USA kritizovala EU i Německo, Francie a Británie. Írán od loňského obnovení amerických sankcí několikrát pohrozil, že od dohody odstoupí.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme