Konflikt mezi Gruzií a Ruskem dál eskaluje

Obnovení kontroly Gruzie nad Jižní Osetií vyvolalo protiútok Ruské federace. Kromě Jižní Osetie se k bojům se přidala i další separatistická provincie Abcházie. Mezinárodní společenství vyzývá Rusko k zastavení útoků na Gruzii. Od sobotního rána totiž bombarduje strategická místa v Gruzii, především pak město Gori, kde je strategická gruzínská vojenská základna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolona ruských obrněnců

Kolona ruských obrněnců | Zdroj: ČTK

Jak přímo z Gori hlásila zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová, v tomto městě panuje po nočním a odpoledním bombardování napjatá atmosféra. Ruská armáda směřovala útok na vojenskou základnu při vjezdu do města. Bomby ale zasáhly obytné domy v těsném sousedství. Několik jich zničil požár, jiným po otřesech vypadaly okenní tabulky. V krizovém centru v Gori nebyli schopni potvrdit přesný počet obětí; zraněných jsou údajně desítky.

Třicet kilometrů od Gori, ve městě Cchinvali, se stále bojuje. Obě strany, jak Gruzie, tak Rusko tvrdí, že mají hlavní město Jižní Osetie pod kontrolou. Jejich slova však není možné v těchto chvílích ověřit, protože silnice do Cchinvali z Gori je uzavřena.

V Gruzii platí válečný stav

Gruzínský parlament vyhlásil stanné právo na 15 dní. Místní vojenští představitelé se obávají, že se může otevřít druhá fronta v Abcházii, odkud jsou hlášeny nové útoky.

Abcházští separatisté zahájili akce proti Gruzíncům v soutěsce Kodori. Důvodem útoku je prý fakt, že Gruzie v pátek zaútočila na Jižní Osetii. Cílem je vytlačit gruzínské jednotky z této oblasti. Mluvčí progruzínské abcházské vlády v exilu nicméně uvedl, že na vesnice zaútočili Rusové. Útoky potvrdily i gruzínské úřady, které z něj viní ruské letectvo. Severní část Kodori je jedinou soutěskou, kterou má gruzínská vláda pod kontrolou. Ovládla ji v roce 2006. V Abcházii se nachází také pět českých vojáků, kteří jsou členy pozorovatelské mise OSN. Podle prihlášení českého ministerstva vnitra jsou v pořádku.

Už v pátek překročily hranice Jižní Osetie ruské tanky a v sobotu Moskva oznámila, že svou vojenskou přítomnost v oblasti ještě posílí. Gruzie označuje ruský postup za neoprávněné porušení suverenity země. Kreml ale podle svých slov chce touto ofenzivou stabilizovat situaci v regionu a zabránit masakrům civilistů.

Gruzínský prezident Michail Saakšvili přirovnal postup ruské armády k obsazení Československa v roce 1968: "Když se podíváte na ostatní země v regionu, všechny mají problémy s ruskými územními nároky. Ten příběh se stále opakuje. Nárokují si ukrajinský Krym, části Pobaltí i východní Evropy. A když dostanou od mezinárodního společenství volnou ruku zde v Gruzii, bude to hrozba pro všechny ostatní."

Pětatřicet gruzínských olympioniků zvažuje, že kvůli ozbrojenému konfliktu s Ruskem v Jižní Osetii odjede z her Pekingu. Oznámil to Gruzínský olympijský výbor.

Svět je znepokojen, avšak činy chybí

Situaci v Jižní Osetii přirovnal ruský velvyslanec při NATO Dmitrij Rogozin k etnickým čistkám a genocidě. Rogozin v Bruselu dále řekl, že Rusko se nepovažuje být s Gruzií ve válečném stavu. Americký prezident George Bush dnes z Pekingu vyzval k okamžitému zastavení násilí v Jižní Osetii a nálehal na Rusko, aby zastavilo bombardování gruzínského území.

Jeho ruský protějšek Dmitrij Medvěděv pak v telefonickém rozhovoru s Bushem jako jediné přijatelné řešení označil úplné stažení gruzínských vojáků z Jižní Osetie. Situací jsou znepokojeny i další nejen evropské země. Polsko například vyzvalo ke svolání mimořádného summitu Evropské unie, který by projednal eskalující konflikt v Gruzii.

Vojenský vpád do Jižní Osetie obhajoval ruský premiér Vladimir Putin. Gruzii vyzval, aby okamžitě zastavila akce proti separatitickému vzbouřeneckému regionu. Putin se po cestě z Pekingu, kde se účastnil slavnostního zahájení olympiády, zastavil v ruském Vladikavkazu, metropoli Severní Osetie, která leží u gruzínské hranice.

Francie, která v tomto pololetí předsedá Evropské unii, dnes navrhla plán ukončení bojů v Jižní Osetii, který obsahuje výzvu Rusku a Gruzii stáhnout své jednotky. Oznámila to agentura Reuters.

Praha vyzývá k mírovým jednáním

Jak v sobotu uvedlo české ministerstvo zahraničních věcí, Česko vyzývá všechny strany v konfliktu, aby přerušily vojenské operace, uzavřely příměří a zahájily jednání. Česká republika plně podporuje územní celistvost a suverenitu Gruzie a podporuje vyslání mezinárodních jednotek za účelem nastolení a udržení míru a bezpečnosti v zónách konfliktu.

České ministerstvo zahraničí současně vyzývá všechny české občany, kteří se nacházejí na území Gruzie, aby se přihlásili, pokud tak ještě neučinili, na českém zastupitelském úřadě v Tbilisi.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme