Konflikt mezi Polskem a Německem se vyostřuje

Spor mezi Varšavou a Berlínem o plánovaný Baltický ropovod z Ruska do Německa nabírá obrátky. Možný příští polský premiér Jan Rokita ostře kritizoval německého kancléře za jeho slova pronesená na adresu polského prezidenta Aleksandra Kwaśniewského. Přední polský politik ale kritizoval i polského prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Aleksander Kwašniewski | Foto: Pavel Novák

Jan Rokita německému kancléři vzkázal, že i jeho stát má dodržovat principy evropské solidarity. Gerhard Schröder podle něj vědomě obešel dohodu, kterou uzavřeli prezidenti Polska a Ruska - Boris Jelcin a Lech Walesa - o vybudování druhé větve ropovodu Jamal z Ruska do Západní Evropy přes Polsko.

Německo a Rusko ale tento týden uzavřely dohodu o plynovodu po dně Baltického moře - tedy mimo území Polska. Schröderovi to vytkl i prezident Kwaśniewski. Spolkový kancléř se ale na něj zle obořil: "Polský prezident nemá co komentovat rozhodnutí německé vlády."

"Gerhard Schröder poprvé uslyšel od Kwaśniewského kritiku. To ho zarazilo a zareagoval velmi arogantně a drze," poznamenal k tomu Jan Rokita. Ani polský prezident ale podle něj není bez viny:

"Za těch mnoho let si Schröder zvykl, že ať udělá cokoli, Kwaśniewski ho vždy poklepe po rameni. Kwaśniewski mu vždycky říkal: Víš co drahý Gerharde, dáme si radši oběd ve tvém rozkošném bytě v Hannoveru. Teď sklízíme plody této politiky," uvedl možný příští polský premiér.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme