Konflikt mezi Polskem a Německem se vyostřuje

Spor mezi Varšavou a Berlínem o plánovaný Baltický ropovod z Ruska do Německa nabírá obrátky. Možný příští polský premiér Jan Rokita ostře kritizoval německého kancléře za jeho slova pronesená na adresu polského prezidenta Aleksandra Kwaśniewského. Přední polský politik ale kritizoval i polského prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Aleksander Kwašniewski | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Jan Rokita německému kancléři vzkázal, že i jeho stát má dodržovat principy evropské solidarity. Gerhard Schröder podle něj vědomě obešel dohodu, kterou uzavřeli prezidenti Polska a Ruska - Boris Jelcin a Lech Walesa - o vybudování druhé větve ropovodu Jamal z Ruska do Západní Evropy přes Polsko.

Německo a Rusko ale tento týden uzavřely dohodu o plynovodu po dně Baltického moře - tedy mimo území Polska. Schröderovi to vytkl i prezident Kwaśniewski. Spolkový kancléř se ale na něj zle obořil: "Polský prezident nemá co komentovat rozhodnutí německé vlády."

"Gerhard Schröder poprvé uslyšel od Kwaśniewského kritiku. To ho zarazilo a zareagoval velmi arogantně a drze," poznamenal k tomu Jan Rokita. Ani polský prezident ale podle něj není bez viny:

"Za těch mnoho let si Schröder zvykl, že ať udělá cokoli, Kwaśniewski ho vždy poklepe po rameni. Kwaśniewski mu vždycky říkal: Víš co drahý Gerharde, dáme si radši oběd ve tvém rozkošném bytě v Hannoveru. Teď sklízíme plody této politiky," uvedl možný příští polský premiér.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme