Konflikt na Ukrajině vzal domov milionům lidí. Utekli do Ruska, vrátit zpět se bojí

Konflikt na Ukrajině vyhnal z domovů několik milionů lidí. Někteří odjeli z válečné zóny na západ, jiní zamířili na východ do Ruska. Mnozí se usadili na ruském venkově, kde si našli nový domov i práci. V Rusku tak podle odhadů pracuje asi milion uprchlíků z Ukrajiny.

Moskva/Kyjev Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozbořený dům ve městě Avdijivka v Doněcké oblasti na Ukrajině

Rozbořený dům ve městě Avdijivka v Doněcké oblasti na Ukrajině | Zdroj: Reuters

Jevgenij Něsterenko našel práci v truhlářské dílně v jedné z vesnic Kalužské oblasti. Z Ukrajiny to sem není daleko a navíc tady má příbuzné. Podle tohoto klíče se běženci rozdělili, uchýlili se tam, kde mohli počítat s pomocí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konflikt na Ukrajině vzal domov milionům lidí. Někteří utekli do Ruska a bojí se vrátit zpět. Na místě natáčel zpravodaj Martin Dorazín

„Přijel jsem s rodinou ze zóny ATO, to je oblast takzvané protiteroristické operace kolem Doněcku. Žili jsme tam v Krasnoarmějském okresu. Utekli jsme kvůli synkovi, který tady v Rusku vychodil čtvrtou a pátou třídu. Tady je klid, zatímco tam u nás pořád duněly zbraně," popisuje Něsterenko.

V Kalužské oblasti našel svého bratra a sestru, natrvalo se tu ale usadit nechce.

„U Doněcku mi zůstal byt. Před dvěma roky, když vyhlásili první příměří, jsme na nic nečekali, vzali jsme doklady, zamkli a odjeli. I psa jsme si přivezli s sebou. Teď tady přežíváme a čekáme. Možná že se tam jednou vrátíme. Chceme se vrátit, ale teď to absolutně nejde. Snad se to uklidní," dodává.

'Kolegu zadržela ukrajinská tajná služba'

Něsterenko se bojí, že by ho po návratu povolali do ukrajinské armády a musel by bojovat proti svým sousedům nebo by ho rovnou zavřeli.

Ukrajina zablokovala ruské sociální sítě. Sankce dopadly i na televize a aerolinky

Číst článek

„Mého kolegu z práce v charkovské hliníkárně zadržela ukrajinská tajná služba SBU. Byl to úplně obyčejný normální člověk a zavřeli ho za jeho přesvědčení. Byl jako my všichni rusky mluvící lidé," říká uprchlík z Ukrajiny.

Slyšel o tom, že na Ukrajině je teď povinná ukrajinština. Neví proto, jak by tam teď žil, i kdyby se mohl vrátit.

„Ukrajinsky jsem se neučil ani ve škole. Měli jsme jen ruštinu. Je to můj rodný jazyk, stejně jako všech lidí v Donbasu. Mluvíme ale jinak než Rusové. Místní hned poznají, že jsem z Donbasu," podotýká Něsterenko.

Válka na Ukrajině rozdělila mnoho rodin, mezi nimi je i ta Něstěrenkova. „Moje máma zůstala v Mariupolu na Ukrajině. Nabídli jsme jí, že se k nám může přestěhovat, ale bojí se. Prý ještě není tak zle a není tak stará, aby se nemohla uživit sama. Kdyby tam ale začala válka, hned ji odtud odvezeme," říká.

'Zabíjejí Rusy. Putin to dělá správně'

Něsterenko často zajde večer po práci na kus řeči ke svému bratrovi. Poslouchají oblíbenou muziku a sledují zprávy v ruské televizi. Většinou se u nich rozčílí.

„Všichni nám lžou - ukrajinští banderovci, doněčtí a luhanští mocipáni i ruská televize," vzrušeně komentuje zprávy Alexandr. Jeho manželka Ljuba by konflikt Ukrajině řešila radikálně.

„Proč bychom se do toho neměli vměšovat, jestliže tam zabíjejí Rusy? Putin to dělá správně. To máme před tím vším zavřít oči a dělat, že se nic neděje? Když se budou prát sousedé v domě, také se nebudete vměšovat?" ptá se.

Putin by si měl nejdřív udělat pořádek doma a až potom jinde, snaží se diskusi uzavřít bratranec Viktor, ale marně. Stejné debaty uslyšíte po celém Rusku, všude tam, kde mají ukrajinské příbuzné.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme