Rusko blokuje Azovské moře. 18 lodí do něj nemá povolení vplout a 17 vyplout, tvrdí Ukrajina

Ukrajinský ministr infrastruktury Volodymyr Omeljan ve čtvrtek obvinil Rusko, že zavedlo blokádu ukrajinských přístavů v Azovském moři - Mariupolu a Berdjanska. Kreml to ale podle agentur popřel a ujistil, že Kerčský průliv je otevřen plavbě, a to i ukrajinským lodím. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v novinovém rozhovoru vybídl Severoatlantickou alianci, aby do regionu poslala své lodě.

Kyjev/Berlín (Aktualizováno: 10:57 29. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinské lodě v Černém moři (ilustrační foto) | Foto: Ukranian Ministry of Defence | Zdroj: Reuters

„Doufáme, že země NATO jsou připraveny vyslat své lodě do Azovského moře, aby zde pomohly Ukrajině zajistit bezpečnost,“ řekl Porošenko německému listu Bild.

Rusko o kerčském incidentu: Záměrná provokace. Možná se plánování účastnili někteří naši západní partneři

Číst článek

Ruský prezident Vladimir Putin podle něj „nechce nic menšího než okupovat Azovské moře“ a „jediná řeč, kterou pochopí, je jednota západního světa“.

Podle ukrajinského prezidenta je záhodno se ptát, „co dále udělá Putin, pokud ho nezastavíme“.

Ministr Omeljan obvinil Rusko z blokády azovských přístavů Ukrajiny, což podle něj svědčí o cílevědomé snaze vyostřit napětí v Azovském moři a destabilizovat situaci v celém regionu.

„Zablokováno je 35 lodí. Plout se smí pouze do ruských přístavů v Azovském moři. Rusko tedy zablokovalo ukrajinské přístavy v Azovském moři,“ napsal na facebooku.

Na povolení vplout do Azovského moře podle ministra čeká 18 lodí, z nichž čtyři mají namířeno do Berdjanska a 14 do Mariupolu. Z Azovského do Černého moře nemohou proplout tři lodě z Berdjanska a šest z Mariupolu. Dalších osm lodí kotví v přístavech. Blokáda ukrajinských přístavů má podle Omeljana vytěsnit Ukrajinu z vod, které jí podle mezinárodního práva náleží.

Diskriminace

Napětí mezi Ukrajinou a Ruskem stoupá od nedělního incidentu u Kerčského průlivu, kde ruští pohraničníci ostřelovali a zadrželi tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva i s jejich posádkami. Při tomto prvním ozbrojeném střetu Rusové zranili tři Ukrajince.

Celkem 24 zadržených. Ruský soud poslal do vazby posledních devět ukrajinských námořníků

Číst článek

Jablkem sváru je Kerčský průliv mezi Azovským a Černým mořem, přes který Rusové postavilo most na poloostrov Krym, anektovaný Moskvou v březnu 2014. Anexi Ukrajina a většina zemí světa neuznává. Ukrajina v této oblasti trvá na svobodné plavbě, zatímco Rusko tvrdí, že jde o jeho výsostné vody, kterými se smí plout jen s ruským povolením.

Víkendový incident Moskva považuje za provokaci zorganizovanou Kyjevem ve snaze má oživit Porošenkovy šance v prezidentských volbách, vyhlášených na konec března. Rusko hodlá zajaté ukrajinské námořníky soudit za nezákonné překročení ruských hranic.

Arbitrážní soud, který posuzuje spor mezi oběma státy o porušení úmluvy OSN o mořském právu v Černém a Azovském moři a Kerčském průlivu, ukrajinské ministerstvo zahraničí informovalo „o počínání Ruska, které spor značně zhoršilo“, uvedla ve čtvrtek agentura Interfax-Ukrajina. Kyjev si stěžuje na diskriminaci ukrajinských a cizích lodí při plavbě do ukrajinských přístavů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme