Napadli naše lodě v mezinárodních vodách, tvrdí Kyjev. ‚Překazili jsme pokus o porušení hranic,‘ odmítá Rusko

Rusko napadlo a ukořistilo ukrajinské vojenské lodě ještě v mezinárodních vodách Černého moře, tvrdí ukrajinské úřady s odvoláním na souřadnice ukrajinských dělových člunů Nikopol a Berdjansk a remorkéru Jany Kapu v době, kdy je Rusové ostřelovali a zadrželi. Ruské úřady naopak tvrdí, že ukrajinská plavidla nezákonně vplula do ruských výsostných vod, a tak proti nim zasáhly lodě pohraniční stráže.

Kyjev/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělové čluny Nikopol a Berdjansk a remorkér Jany Kapu (vpravo) v ruském přístavu Kerč | Foto: Russian Federal Security Service | Zdroj: Reuters

„Podle článku 95 úmluvy o mořském právu se vojenské lodě těší na otevřeném moři plné imunitě vůči jurisdikci jakéhokoli státu kromě státu, pod jehož vlajkou plují,“ uvedlo podle listu Ukrajinska pravda ukrajinské ministerstvo pro dočasně okupovaná území a vnitrostátní uprchlíky.

Další vojáci na Krym. Protivzdušnou obranu poloostrova posílí Rusové čtvrtou jednotkou

Číst článek

Útok ozbrojených sil na námořní síly jiného státu je podle rezoluce OSN agresí, zadržení ukrajinští vojáci jsou pod ochranou ženevské konvence o válečných zajatcích, připomnělo ministerstvo a dodalo, že organizátoři a pachatelé agrese by měli pamatovat, že trest je nemine.

Ukrajinské ministerstvo spravedlnosti se kvůli neprodlenému propuštění 24 zajatých námořníků na svobodu obrátilo na Evropský soud pro lidská práva, oznámil podle televize 112 ukrajinský ministr spravedlnosti během středečního zasedání vlády v Kyjevě.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ve středu podle agentury Interfax uvedl, že neví o žádných rozhodnutích týkajících se osudu zadržených ukrajinských lodí a jejich posádek, ani o případné výměně za Rusy uvězněné na Ukrajině.

‚Možná na tu schůzku nepůjdu.‘ Trump pohrozil, že se nesejde s Putinem kvůli incidentu v Kerčském průlivu

Číst článek

Peskov se současně ohradil proti slovům amerického prezidenta Donalda Trumpa o agresi v souvislosti s nedělním incidentem u Kerčského průlivu.

„Jedna věc je, pokud (Trump) označuje za agresi počínání ukrajinských vojenských lodí. O to se lze hádat, zda to byla agrese, anebo ne. Ale je jiné, jestli nazývá agresí počínání ruských pohraničníků, kteří překazili pokus o porušení státních hranic Ruska. S tím nesouhlasíme,“ řekl mluvčí Vladimira Putina.

„Možná na tu schůzku (s Putinem v Argentině) nepůjdu. Možná na tu schůzku dokonce nepůjdu. Nelíbí se mi ta agrese. Vůbec tu agresi nechci,“ řekl americký prezident v rozhovoru s deníkem The Washington Post.

Podpora prohlášení

Ministerstvo vydalo upozornění k Ukrajině. Varuje před zvýšenou činností bezpečnostních složek

Číst článek

Český senátní zahraniční výbor podpořil prohlášení ministerstva zahraničí, které odsoudilo násilný postup ruského námořnictva proti ukrajinským lodím v Černém moři. Současně ve středu jednomyslně připomněl svůj odmítavý postoj k ruské anexi ukrajinského Krymu, kterou označil za výsledek agrese bez opory v mezinárodním právu.

Výbor podle svého předsedy Pavla Fischera (nezávislý) vyslovil „podporu prohlášení ministerstva zahraničních věcí, které odsuzuje použití síly u Kerčského průlivu“ mezi Azovským a Černým mořem u východního pobřeží Krymu.

Ministerstvo v pondělí vyjádřilo znepokojení nad eskalací napětí v oblasti „nelegálně anektovaného Krymu“. Zadržení tří ukrajinských lodí a jejich posádek odsoudilo a vyzvalo k jejich propuštění. Ruské blokování plavby Kerčským průlivem označilo za „hrubé porušení mezinárodního práva“ a vybídlo Rusko k respektování svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny.

Právě jsme na Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost @Senát Parlamentu ČR schválili usenesení k událostem na #krym. Náš výbor vyjádřil podporu stanoviska @MZV ČR Ruská agrese nemá oporu v mezinárodním právu.

13:00 – 28. 11. 2018

10 83

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme