Konflikt v Sýrii dosáhl hororové úrovně, upozornil emisar OSN a Arabské ligy

Jako katastrofální a hororovou označili situaci v Sýrii generální tajemník OSN Pan Ki-mun a jeho emisar Lachdar Brahímí. Důvodem je masakr více než sedmi desítek mužů a chlapců v Aleppu i životní podmínky obyčejných Syřanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet obětí mezi civilisty v Sýrii stále roste | Zdroj: Reuters

Zatímco v Aleppu planou vášně po hrůzném nálezu desítek zohavených těl v místní říčce, prezident Bašár Asad oznamuje, že syrská armáda znovu získala kontrolu nad některými územími. Tyto informace se ale nedají ověřit z nezávislých zdrojů.

„Je to nekonečná tragédie, země se rozpadá před našima očima,“ varoval emisar OSN a arabské ligy Lachdar Brahímí.

Podle jeho slov se už Rada bezpečnosti nemůže vymlouvat na rozdílnost názorů členských zemí a měla by začít jednat. Rusko a Čína už ale třikrát vetovaly přísné sankce vůči Damašku.

Pomoci Syřanům je možné zasláním peněz na sbírková konta
Člověk v tísni
konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300,
DMS ve tvaru "DMS SYRIE" na číslo 87777
Adra
číslo účtu 16077061/0300
variabilní symbol 384 - humanitární sbírka na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku
Červený kříž
Číslo účtu 222885/5500, v.s. 333 DMS ve tvaru DMS CCK na telefonní číslo 87777

Na mezinárodní dárcovské konferenci v Kuvajtu se mezitím vybírají prostředky pro oběti syrského konfliktu. Peníze by měly zajišťovat základní životní potřeby pro zhruba čtyři miliony Syřanů.

Koalice mezinárodních humanitárních organizací upozornila, že závazek na shromáždění potřebné 1,5 miliardy dolarů stvrzený OSN byl prozatím naplněn pouze ze tří procent.

„Doposud nebylo důrazně akcentováno to, že v Sýrii je v současné době ta největší humanitární krize na světě. Syrský konflikt musí být vnímaný hlavně jako obrovská humanitární krize se statisíci až miliony trpících lidí na místě. Nejen jako konflikt a střelba,“ upozorňuje vedoucí humanitárních projektů organizace Člověk v tísni Marek Štys.

Humanitární organizace upozorňují, že pomoc nepotřebuje jen 700 tisíc uprchlíků v okolních státech. OSN musí zintenzivnit své úsilí směrem k potřebám čtyř milionů civilistů jak na územích kontrolovaných vládou, tak v oblastech, které jsou drženy opozicí, říká ve výzvě Marek Štys:

„V Sýrii je veliká disproporce rozdělování humanitární pomoci v oblastech kontrolovaných vládou a v oblastech kontrolovaných opozicí, kam se pomoc doposud skoro nedostávala. Jedním z výrazných bodů našeho prohlášení byla žádost a apel na Spojené národy, aby zajistily rovnoměrnou distribuci peněz potřebné populaci. Aby začaly toky té pomoci koordinovat. Což samozřejmě znamená otevření cest, zejména na syrský sever, dovolit přeshraniční tok, který byl doposud prakticky zablokovaný.“

Martin Dorazín, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme