Máme důkaz, že syrské vládní síly použily v Dúmě chemické zbraně, tvrdí USA

Spojené státy tvrdí, že mají důkazy o tom, že síly syrského prezidenta Bašára Asada použily ve městě Dúmá chemické zbraně. Damašek s Moskvou obdobná tvrzení odmítají. Rusové dokonce přišli s prohlášením, že útok, při němž zemřely desítky lidí, zosnovala Velká Británie.

Tento článek je více než rok starý.

New York (Aktualizováno: 22:59 13. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničené budovy v Dúmě

Zničené budovy v Dúmě | Foto: Bassam Khabieh | Zdroj: Reuters

K útoku ve městě Dúmá došlo 7. dubna. Podle opozičních zdrojů při něm syrská armáda použila chemické zbraně, které zabily desítky lidí.

Syrská vláda i Rusko použití chemických zbraní popřely, Spojené státy a jejich spojenci za to nicméně Damašku pohrozili odvetným útokem.

„USA mají důkaz, že síly syrského prezidenta Bašára Asada použily chemické zbraně při útoku na Dúmu,“ prohlásila v pátek večer mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová. 

„Útok nastal v sobotu a víme jistě, že šlo o chemickou zbraň,“ řekla Nauertová před novináři. Na jejich přímý dotaz, zda Spojené státy mají důkaz, že Asadův režim provedl útok, odpověděla: „Ano“.

„Víme, že jen některé země, jako je Sýrie, mají přiměřené prostředky a tyto druhy zbraní,“ dodala.

Upřesnila, že experti ještě pracují na identifikaci konkrétních chemikálii, které syrský režim použil. 

Do Sýrie dorazí tým z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), který na místě sesbírá důkazy. Mnoho údajů o útoku je navíc podle ní stále vedeno v režimu 'přísně tajné', proto Washington nemohl zveřejnit všechna fakta, která již má k dispozici.

Lživé tvrzení Ruska

Rovněž mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová řekla, že USA jsou hluboce přesvědčeny o tom, že Sýrie provedla raketový útok na Dúmu. 

Z informací amerických tajných služeb podle Sandersové vyplývá, že tvrzení Ruska, že útok byl zinscenovaný, je lživé. „Naše tajné služby uvádějí něco jiného. Víc nemohu říci,“ řekla Sandersová. „Jsme hluboce přesvědčeni o tom, že je Sýrie zodpovědná.“

S obdobným tvrzením přišel už ve čtvrtek francouzský premiér Emmanuel Macron. „Máme důkaz, že Asadův režim použil chemické zbraně - aspoň chlor,“ prohlásil v televizním rozhovoru s odkazem na syrského prezidenta Bašára Asada.

Telefon Mayová - Trump kvůli Sýrii: Asadovi musíme zabránit v dalším použití chemických zbraní

Číst článek

'Musíme říct dost'

Intenzivně se o situaci během pátku jednalo v Radě bezpečnosti OSN. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová k událostem v Sýrii řekla, že jednou nastane moment, kdy je třeba začít konat. „Musíte říct dost,“ nechala se slyšet na páteční tiskové konferenci.

Zároveň uvedla, že se zúčastnila jednání v Bílém domě, prezident Donald Trump se ale podle ní zatím nerozhodl, jaká bude reakce na útok. „Všechny národy a všichni lidé budou ohroženi, pokud necháme Asada znormalizovat užívání chemických zbraní,“ pronesla Haleyova následně na schůzi RB OSN.

Válkou Američanů s Rusy bych nestrašil. USA dění v Sýrii nezvrátí, vysvětluje expert

Číst článek

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja uvedl, že USA, Francie a Británie mají pouze zájem o sesazení syrského prezidenta Bašára Asada a zkrocení Ruska.

„Stále jsme svědky příprav na nebezpečnou vojenskou operaci, která by byla ilegálním aktem namířeným proti svrchovanému státu a byla by v rozporu s mezinárodním právem. Vyzýváme lídry těchto států, aby své stanovisko okamžitě přehodnotili,“ dodal.

Vyšetřovatelé OSN pro válečné zločiny v pátek údajný chemický útok odsoudili a zdůraznili, že musí být zachovány důkazy. „Pachatelé útoku musí být identifikováni a ze svých činů se musí zodpovídat,“ stálo v jejich prohlášení.

Rusko: Útok zinscenoval Londýn

Ruské ministerstvo obrany v pátek prohlásilo, že útok zinscenoval Londýn. Ruští vojáci podle tvrzení mluvčího ruského ministerstva obrany našli lidi, kteří se podíleli na natáčení důsledků zinscenovaného útoku ve městě.

Chemický útok v Sýrii zinscenovala Británie, prohlásil ruský generálmajor

Číst článek

Britská zástupkyně v OSN Karen Piercová tvrzení Moskvy označila za „evidentní lež“. „To je absurdní,“ řekla novinářům, když odcházela z jednání. „S útokem z minulé soboty nemá Británie nic společného.“

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek v telefonátu s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem varoval před „neuváženými a nebezpečnými“ kroky v Sýrii, které by měly „nepředvídatelné důsledky“.

Právě Macron ve čtvrtek prohlásil, že Francie má důkazy, že syrský režim použil při útoku na Dúmu minulý týden chemické zbraně.

'Vojenské řešení Sýrii nepomůže'

Napětí kolem údajného chemického útoku v Sýrii a neshody v Radě bezpečnosti OSN mohou vést k závažné vojenské eskalaci. Podle agentury Reuters to na jednání Rady bezpečnosti OSN prohlásil generální tajemník OSN António Guterres.

Blízký východ se v současné chvíli podle Guterrese ocitá v situaci, která představuje hrozbu pro mezinárodní bezpečnost a ohrožuje mír na světě.

Situace v Sýrii je v tomto případě nejhorší v regionu, řekl. „Studená válka se vrátila mstivě, ale s rozdíly,“ řekl generální tajemník OSN.

Dodal, že záruky, které dříve bránily eskalaci, „zřejmě už neexistují". Konflikt v Sýrii nemá vojenské řešení, zdůraznil.

Barbora Maxová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme