Belgická univerzita končí spolupráci s institutem placeným Čínou. Ředitel čelí obvinění ze špionáže

Spory o čínský vliv na univerzitách zasáhly také Belgii. Prestižní Svobodná univerzita Brusel ukončí spolupráci s Konfuciovým institutem placeným Čínou. Jeho ředitel čelí obvinění ze špionáže a belgické úřady mu zakázaly vstup do země.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svobodná univerzita Brusel (Vrije Universiteit Brussel)

Svobodná univerzita Brusel (Vrije Universiteit Brussel) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Podle univerzity by další spolupráce s Konfuciovým institutem byla v rozporu se záměry školy a s principem svobody výzkumu. V prohlášení to napsala rektorka vlámské univerzity Caroline Pauwelsová. V rozhodnutí školy podle ní sehrály roli kauzy, které se kolem institutu objevily.

Čínský vliv na českých univerzitách? Školy spolupráci s ambasádou odmítají, ČVUT dělá kontrolu

Číst článek

Belgická svobodná univerzita, která se umisťuje v žebříčcích nejlepších světových vysokých škol, ovšem s Čínou jako takovou spolupráci neukončuje. Do budoucna ji ale podmiňuje zárukami nezávislosti a respektu k akademické svobodě.

Ředitel sporného institutu se v Belgii stal nežádoucí osobou. Úkolem pětašedesátiletého Song Xinninga údajně bylo získávat na univerzitě informátory, alespoň to tvrdí belgický deník Der Standard. Na veřejnost ale uniklo jen minimum detailů.

Úřady využily toho, že mu propadla pracovní víza právě v době, kdy byl na návštěvě Číny. Jeho žádost o prodloužení zamítly a na osm let mu zakázaly vstup do zemí schengenského prostoru. Že bylo důvodem právě podezření ze špionáže, agentuře AP potvrdil sám Song Xinning. Současně ale toto obvinění popřel a totéž později učinila i čínská vláda.

Rektor Zima: Audit nenašel žádný přesun peněz mezi Univerzitou Karlovou, Balabánovou firmou a Čínou

Číst článek

S Konfuciovým institutem rozvazují spolupráci i další belgické univerzity. Krátce po vlámské univerzitě k tomuto kroku přistoupila i frankofonní Svobodná univerzita Brusel, což je samostatná škola. Jako důvod přímo neuvedla špionáž, ale to, že si činnost institutu zkrátka vyhodnotila a zjistila, že je málo akademický prospěšný, navíc zatížený špatnou reputací.

Belgické zpravodajské služby od spojování s Konfuciovými instituty školy odrazovaly už loni, tehdy ale jejich varování vyšumělo. Smlouvy s těmito organizacemi v posledních letech ukončily na tři desítky zahraničních univerzit třeba ve Francii nebo v USA, kde před nimi varovala FBI.

Institut v Olomouci

„Konfuciovy instituty řídí speciální úřad, který se jmenuje Hanban. Ten je přičleněn k ministerstvu školství, ale do značné míry funguje nezávisle a je propojen s ústředním výborem komunistické strany. Jeho primárním cílem je šířit jazyk, kulturu a čínský vliv,“ vysvětlila dříve serveru iROZHLAS.cz sinoložka Olga Lomová a připomněla vědeckou konferenci v Portugalsku pořádanou Konfuciovým institutem, na níž měla zástupkyně Hanbanu nechávat vytrhávat stránky programu a cenzurovat ho.

Proruští aktivisté šířící dezinformace jsou jednou z nejzávažnějších hrozeb, píše BIS ve výroční zprávě

Číst článek

Konfuciův institut funguje také na Univerzitě Palackého v Olomouci. „Jazykové kurzy konané v rámci Konfuciova institutu, který je kofinancován prostředky čínské agentury Hanban a poskytuje primárně jazykové vzdělání, se zabývají apolitickými tématy. Kvalifikovaný český personál Konfuciova institutu je jednou ze záruk, že nedochází k politizaci jazykových kurzů poskytovaných Konfuciovým institutem,“ uvedla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

O tom, že řada světových univerzit končí spolupráci s tímto institutem, Univerzita Palackého ví. Sýkorová Dvorníková ale odmítá, že by to bylo právě z obav o nezávislost.

„Dle informací, které máme, dochází k jejich rušení především z důvodu malého zájmu o studium čínského jazyka,“ vysvětlila.

Viktor Daněk, tec, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme