Násilí mezi kmeny v Kongu si vyžádalo 30 mrtvých. Skupiny vedly spor o území

Při střetech mezi znepřátelenými kmeny na severovýchodě Konga přišlo v noci na pátek o život asi 30 lidí. S odkazem na sdělení náměstka guvernéra provincie Ituri o tom informovala agentura Reuters. Jde už o druhý podobný incident za uplynulý měsíc.

Kinshasa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demokratická republika Kongo | Foto: Pascale Zintzen

Boje se odehrály mezi pastevci z kmene Hema a rolníky z kmene Lendu. Mezi skupinami panuje napětí od války v letech 1998 až 2003, při které přišlo o život několik tisíc příslušníků obou skupin. V uplynulých týdnech se konflikt vyostřil v důsledku sporu o území.

Na hranici mezi Kongem a Rwandou se zesílila činnost ozbrojených milicí, mimo jiné v reakci na to, že prezident Joseph Kabila odmítá odstoupit z funkce, přestože mu v prosinci 2016 vypršel mandát.

Neznámí útočníci v Kongu zabili 14 členů mírové mise OSN, více než 40 zranili

Číst článek

"Byli jsme informováni o různých počtech mrtvých, ale je to zhruba 30," uvedl náměstek guvernéra provincie Ituri Pacifique Keta o počtu mrtvých při nejnovějších střetech.

Mluvčí konžské armády Jules Ngongo počet mrtvých neupřesnil, ale řekl, že konžská armáda byla nucena zakročit. "Šlo o mstu v rámci dvou komunit. Pokud víme, byly lidem uřezávány hlavy," řekl.

Minulý měsíc si podobné násilí v regionu rovněž vyžádalo nejméně 30 obětí na životech.

Na přelomu století si války v Kongu vyžádaly životy milionů lidí, mnoho z nich zemřelo hlady a v důsledku nemocí. V zemi operují desítky ozbrojených skupin, které útočí na civilisty a nelegálně dolují nerosty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme