Po zřícení dolu v Kongu zahynulo nejméně 39 horníků. Na těžbě pracovali ilegálně

Nejméně 39 ilegálně pracujících horníků přišlo ve čtvrtek o život při zřícení části měděného a kobaltového dolu na jihovýchodě Konga, který vlastní společnost Glencore. Podle agentury Reuters to řekl guvernér provincie Lualaba, kde se důl nachází.

Kinshasa Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo společnosti Glencore

Sídlo společnosti Glencore, která důl v Kongu vlastnila. | Zdroj: Reuters

Podle Reuters byli lidé v povrchovém dole neoprávněně, a zavalila je jedna z jeho teras. „Neštěstí způsobili kopáči, kteří bez povolení do tohoto dolu vnikli a zapojili se do chaotické těžby,“ sdělil agentuře lualabský guvernér Richard Muyej.

Hodnota akcií Glencore klesla podle deníku Financial Times po zveřejnění zpráv o důlním neštěstí o 7 procent.

Při explozi metanu na východě Ukrajiny zahynulo 13 lidí, osud dalších čtyř horníků zatím není znám

Číst článek

Důl v provincii Katanga bohaté na nerostné suroviny je podle společnosti Glencore největším světovým producentem rudy bohaté na měď. Podle britského týdeníku The Economist se většina vytěžené mědi a kobaltu vozí do Jihoafrické republiky a pak do Číny. Hlavně kobalt se tam používá při výrobě chytrých telefonů a stále častěji také baterií do automobilů na elektrický pohon.

Na jihu Konga pracují ilegálně v dolech a kolem nich tisíce horníků. Často zastaralý nebo jednoduchý způsob nepovolené těžby ohrožuje bezpečnost v dolech, kde proto dochází k neštěstím.

Tomáš Havlín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme