Kongo kvůli násilí a ebole ve třech městech odložilo volby. Podle kritiků jde o hlavní bašty opozice

Parlamentní a prezidentské volby, které se budou v Kongu konat v neděli, byly ve třech městech odloženy na březen, a to kvůli ebole a etnickému násilí. Oznámila to ve středu konžská volební komise. Podle agentury Reuters ale odklad hlasování znamená, že obyvatelé měst, která podporují opozici, nebudou mít možnost ovlivnit, kdo se stane novým konžským prezidentem.

Kinshasa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Kongu. Archivní snímek. | Zdroj: ČTK

Města, kterých se odklad týká, jsou Beni a Butembo na východě země, kde v srpnu opět propukla ebola, a západokonžské město Yumbi, kde minulý týden při etnickém násilí přišlo o život více než 100 lidí. Hlasovat se ale nebude ani v okolí Beni.

V Kongu havarovalo letadlo volební komise. Řídila ruská posádka, na palubě bylo 23 lidí

Číst článek

Právě města Beni a Butembo jsou nicméně hlavními baštami odpůrců dosluhujícího prezidenta Josepha Kabily, který v prezidentském klání podporuje svého někdejšího ministra vnitra Emmanuela Ramazaniho Shadaryho.

Opoziční kandidát Martin Fayulu přitom již dříve prostřednictvím twitteru konžské volební komise (CENI) varoval před odkladem voleb v Beni a Butembu. „Záminka eboly je lživá, jelikož v těch oblastech byla volební kampaň,“ napsal s tím, že je to pouze další pokus o zmanipulování voleb.

Všude jinde se bude v neděli hlasovat podle plánu, uvedla CENI. Konečné výsledky prezidentských voleb budou oznámeny 15. ledna, o tři dny později má být inaugurována nová hlava státu.

Odklad hlasování

Prezidentské a parlamentní volby v Kongu se měly původně konat 23. prosince. Odloženy byly na 30. prosince kvůli zničení volebních materiálů při požáru v hlavním městě Kinshase.

Kabila odmítl odstoupit již v roce 2016, kdy mu skončilo druhé funkční období, a jen nerad souhlasil s tím, že v nadcházejících volbách kandidovat nebude. Podle konžské ústavy smí být prezident znovuzvolen pouze jednou.

Kabila je u moci od roku 2001. Současné volby by mohly být prvním demokratickým předáním moci od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Belgii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme