Novým prezidentem Konga je Tshisekedi. Rival Fayulu označil volby za podvod a vyzval k protestům

Konžský ústavní soud v neděli oznámil, že prosincové prezidentské volby vyhrál Félix Tshisekedi. Krátce předtím soud zamítl žádost poraženého kandidáta Martina Fayulua o přepočítání hlasů. Fayulu se nicméně prohlásil za právoplatného vítěze voleb a vyzval své stoupence k protestům. Konžská vláda oznámila, že inaugurace nového prezidenta se bude konat v úterý. Evropská unie dala podle agentury AFP nad výsledkem voleb najevo pochybnosti.

Kinshasa (Aktualizováno: 18:50 20. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud oznámil, že prezidentské volby v Kongu vyhrál Félix Tshisekedi. | Foto: Baz Ratner | Zdroj: Reuters

Podle dřívějších předběžných výsledků konžské volební komise volby vyhrál opoziční kandidát Tshisekedi, a má tak ve funkci nahradit dlouholetého vůdce země, Josepha Kabilu.

Zmatky, zpoždění i nefungující hlasovací zařízení. V Kongu po odkladech volili prezidenta a parlament

Číst článek

Fayulu, který se umístil na druhém místě, však volby označil za podvod a požádal o přepočítání hlasů.

Říká, že předvolební průzkumy shodně předpovídaly jeho vítězství a to samé tvrdily i odhady výsledků sestavené na základě výpovědí voličů vycházejících u volebních místností. Fayulu také viní Tshisekediho z uzavření mocenského paktu s odstupujícím Kabilou.

Ústavní soud ale uvedl, že Fayulu nepředložil žádné důkazy, které by svědčily o tom, že volby vyhrál.

Fayulu se krátce po rozhodnutí ústavního soudu prohlásil za jediného právoplatného vítěze prezidentských voleb a vyzval k celostátním protestům. Zároveň požádal mezinárodní společenství, aby Tshisekediho neuznalo jako prezidenta.

„Ústavní soud právě potvrdil, že slouží diktatuře,“ řekl Fayulu v reakci na rozhodnutí soudu, které při té příležitosti označil za převrat.

Kongo kvůli násilí a ebole ve třech městech odložilo volby. Podle kritiků jde o hlavní bašty opozice

Číst článek

Mluvčí Tshisekediho vyjádření poraženého kandidáta odsoudil s tím, že Kongo potřebuje soudržnost pro budoucí rozvoj.

„Je škoda, že se pan Fayulu rozhodl zůstat izolován,“ řekl mluvčí Vidiye Tshimanga.

Do sporu se již v týdnu neočekávaně vložila také Africká unie, která vyzvala konžskou vládu, aby konečné výsledky zatím nezveřejňovala. Požadavek přitom zdůvodnila „vážnými pochybnostmi“ o svobodném hlasování i obavami z vypuknutí násilností.

Někteří představitelé afrických států už v neděli Tshisekedimu gratulovali, avšak Evropská unie dala najevo, že moc spokojená se závěrem ústavního soudu není. „Zůstávají pochybnosti nad správností výsledků hlasování z 30. prosince,“ citovala agentura AFP mluvčího unie.

Prezidentské volby, které se konaly loni 30. prosince, měly být prvním demokratickým předáním moci od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Belgii. Hlasování však doprovázelo násilí, zmatky a zpoždění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme