Ve zlatém dole v Kongu zahynulo nejméně třicet horníků. Za sesuv půdy nejspíš mohou silné deště

Nejméně 30 lidí přišlo o život při sesuvu půdy ve zlatém dole v Kongu. Dá se očekávat, že počet mrtvých poroste, řekl v neděli agentuře DPA ministr těžebního průmyslu vlády postižené provincie Horní Uele na severovýchodě země. Sesuv půdy podle něj zapříčinily silné lijáky v daném regionu.

Kinshasa (Aktualizováno: 19:36 15. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OSN odhaduje, že neoficiální těžaři po celém světě vypustili do půdy a vody v roce 2015 1220 tun rtuti, z toho 252 tun v Africe a ještě více v Jižní Americe

Sesuv půdy zřejmě zapříčinily silné deště v regionu | Foto: Zohra Bensemra | Zdroj: Reuters

Dosud bylo vyproštěno 30 těl, řekl ministr Dieudonné Apasa. Když se neštěstí v lokalitě Watsa nedaleko hranic s Ugandou stalo, pracovali horníci v hloubce zhruba 17 metrů. Důl se je v odlehlé oblasti, proto nemohli záchranáři dorazit na místo neštěstí okamžitě.

Na východě Konga se zřítil nelegální důl na zlato, kde pracovaly i děti. Nejméně 14 horníků zemřelo

Číst článek

Konžská demokratická republika má velké nerostné bohatství, především měď, kobalt, zlato a diamanty. V Kongu jsou smrtelná neštěstí v dolech častá, úřadům jsou ale nahlášena jen málokdy. Horníci často těží drahé kovy na odlehlých a špatně přístupných místech a pracují v nebezpečných podmínkách, aniž by respektovali bezpečnostní nařízení. Vytěžené horniny pak prodávají velkým zahraničním společnostem.

Nejméně 14 horníků zemřelo, když se začátkem října ve východním Kongu zřítil jiný důl na zlato. V červnu při podobném incidentu zahynulo nejméně 39 horníků, kteří na jihu Konga pracovali nelegálně v dole na měď a kobalt.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme