V Kongu se zřítil vládní nákladní letoun s osmi lidmi, ztratil spojení s řídícím střediskem

V Kongu se zřítil vládní nákladní letoun, na jehož palubě bylo i několik členů personálu prezidenta Félixe Tshisekediho. Uvedly to v pátek hned tři vládní zdroje, na které se odvolává agentura Reuters. Na palubě letounu, který zajišťoval logistiku související s přesuny konžského prezidenta, bylo osm lidí. O osudu letadla nebylo nic známo od čtvrtka.

Aktualizováno Kinshasa (Kongo) (Aktualizováno: 15:33 11. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konžský armádní letoun Antonov 12 | Zdroj: Wikimedia Commons

Letadlo by na cestě do metropole Kinshasy a z radarů zmizelo ve čtvrtek odpoledne, uvedl konžský úřad pro civilní letectví. Stroj se podle vládních zdrojů zřítil do lesů na východě Konga. Na palubě byli mimo jiné řidič a manažer logistiky konžského prezidenta.

Ruské velvyslanectví v Kinshase oznámilo, že na palubě letounu byli ruští občané, informovala agentura TASS. Jejich totožnost ambasáda zjišťuje, zatím podle ní není známo, zda to byli vojáci, nebo civilisté.

Na východě Konga se zřítil nelegální důl na zlato, kde pracovaly i děti. Nejméně 14 horníků zemřelo

Číst článek

Podle prezidentova poradce Vidiyeho Tshimangy byly trosky letounu nalezeny, těla cestujících ale nikoli. Jejich smrt proto zatím nebyla oficiálně potvrzena. Poradce předtím tvrdil, že havárii letadla nikdo nepřežil a že všechna těla byla sežehnuta na popel, pak ale upřesnil, že obdržel nepřesné informace.

„Nákladní letoun Antonov 72 provozovaný letectvem DRK (Demokratické republiky Kongo), zajišťující prezidentskou logistiku, ztratil spojení s řídícím střediskem 59 minut po startu z Gomy,“ uvedl už dříve šéf úřadu pro civilní letectví Jean Mpunga. Na palubě byli podle něj čtyři členové posádky a čtyři pasažéři z řad civilistů i armády.

Místní média přinesla záběry stovek příznivců prezidenta Tshisekediho, kteří vyšli do ulic Kinshasy. Obávají se, že nehoda letounu je součástí neúspěšného pokusu o svržení prezidenta, který letos úřad převzal po dlouholeté hlavě státu Josephu Kabilovi. Podle Reuters ale takové tvrzení dosud žádná informace nepodporuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme