Láva z konžské sopky Nyiragongo se zastavila na kraji města Goma. Lidé se z Rwandy vracejí zpět domů

Obyvatelé východokonžské Gomy, kteří v sobotu uprchli kvůli náhlému výbuchu sopky Nyiragongo do sousední Rwandy, se začali vracet domů. Tok lávy se zastavil těsně u města se 600 000 obyvateli. Hranici od soboty překročilo podle agentury AFP až 7000 lidí.

Goma (Kongo) (Aktualizováno: 11:17 23. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sopka Nyiragongo se nachází asi deset kilometrů severně od Gomy. Předchozí erupce vulkánu v roce 2002 zabila 250 lidí a 120 000 obyvatel Gomy přišlo o své domovy poté, co město zasáhl proud lávy, napsala agentura Reuters.

Sopka vybuchla v sobotu večer a konžské úřady nařídily evakuaci Gomy. Davy se pak daly na útěk, k hranici Rwandy zamířily podle AFP desítky tisíc lidí. Ve většině města byly přerušeny dodávky elektřiny, uvedl reportér agentury Reuters. Podle některých zpráv láva zablokovala hlavní silnici vedoucí z Gomy na sever.

V neděli ráno se však stékající láva zastavila u severovýchodního předměstí Buhene a lidé se vraceli domů. Ve vzduchu je ale stále množství kouře a panují obavy z obnovení sopečné činnosti.

Vrstva lávy, již AFP přirovnala k mase žvýkačky, pohltila několik domů. Na některých místech bylo vidět pokroucený plech střech roztavený žárem. „Díky bohu se sopečná erupce zklidnila severně od letiště v Gomě, lidé se postupně vracejí,“ uvedl na twitteru rwandský velvyslanec v Kongu. Letiště ale na dnešek zrušilo všechny lety.

Činnost sopky sledovaly úřady celou noc a zaznamenaly několik otřesů. O rozsahu škod budou informace k dispozici později.

Goma je sídlem velkého množství vojáků mírové Mise OSN v Demokratické republice Kongo (MONUSCO) a řady nevládních a mezinárodních organizací. Agentura AFP uvedla, že vrtulník OSN provedl nad oblastí průzkumný let a erupci potvrdil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme