Politici kritizují dění v americkém Kongresu. Trumpa i jeho příznivce vyzvali k respektování demokracie

Světoví lídři odsoudili dění ve Washingtonu, kde příznivci prezidenta Donalda Trumpa obsadili budovu Kapitolu. Obě komory Kongresu v tu chvíli projednávaly potvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Násilí na půdě nejvyšších amerických institucí je podle představitelů Británie, Německa, Francie, NATO i ČR šokující a ostudné. Prezidenta Trumpa i jeho příznivce politici z jiných zemí vyzvali k respektování demokracie.

Washington (Aktualizováno: 3:50 7. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střet demonstrantů a policie před budovou Kongresu

Střet demonstrantů a policie před budovou Kongresu | Zdroj: ČTK / AP

Násilí ve washingtonském Kapitolu odsoudil bývalý republikánský prezident George W. Bush i demokratičtí exprezidenti Bill Clinton a Barack Obama. Někdejší státníci za Demokratickou stranu z nepokojů viní Trumpovo chování a jeho opakované odmítání volebních výsledků.

„Jsem zděšený tím, jak si někteří političtí lídři od voleb počínají lehkomyslně,“ uvedl Bush. Ačkoliv ve vyjádření nikoho nejmenoval, podle stanice CNN tím i on jasně naráží na současnou hlavu státu Donalda Trumpa a některé spolustraníky z Republikánské strany. Ti od listopadových voleb, ve kterých zvítězil kandidát demokratů Joe Biden, opakovaně výsledky hlasování napadají s nepodloženými tvrzeními, že jde podvod.

„Je to odporný a srdcervoucí pohled,“ uvedl Bush. „Volební výsledky se takto zpochybňují v banánových republikách - ne v naší demokratické republice,“ dodal s tím, násilí v Kapitole rozpoutali „lidé, jejichž vášně rozdmýchaly lži a falešné naděje“.

„Historie si bude oprávněně pamatovat středeční násilí v Kapitolu, podnícené současným prezidentem, který pokračuje v nepodloženém lhaní o výsledku zákonných voleb, jako chvíli plnou neúcty a ostudy,“ uvedl ve středu Obama, podle kterého však násilné vyústění situace není žádným překvapením. „Už dva měsíce se politická strana a přidružené mediální ekosystémy zdráhaly říct svým následovníkům pravdu - že tyhle volby nebyly nijak zvlášť těsné a že zvolený prezident Joe Biden 20. ledna nastoupí do úřadu,“ dodal Obama.

Trumpovu rétoriku ostře kritizoval i Bushův předchůdce Bill Clinton, podle kterého k obsazení Kapitolu přispěly čtyři roky jedovaté politiky, dezinformací a podněcování nedůvěry v systém. Zápalku zapálil Donald Trump a jeho největší přisluhovači včetně mnoha sedících v Kongresu kteří chtějí zneplatnit výsledek prohraných voleb, napsal Clinton, jehož manželka Hillary s Trumpem prohrála ve volbách v roce 2016.

Evropská kritika

„Kongres Spojených států je chrámem demokracie. Být svědkem výjevů z Washingtonu je šok. Věříme, že Spojené státy zajistí poklidné předání moci Joeu Bidenovi,“ napsal předseda Evropské rady Charles Michel s odkazem na v listopadu zvoleného prezidenta.

O poklidném předání moci promluvila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Věřím v sílu amerických institucí a demokracie. Středobodem je poklidné předání moci. Joe Biden vyhrál volby. Těším se, až s ním jako s dalším prezidentem Spojených států budu spolupracovat,"“uvedla předsedkyně.

„Ostudné výjevy v americkém Kongresu. „Spojené státy po celém světě platí za demokracii a nyní je zásadní, aby došlo k mírumilovnému a spořádanému předání moci,“ napsal na twitteru britský premiér Boris Johnson.

Německý ministr zahraničí Heiko Mass Trumpovi vzkázal, aby přijal rozhodnutí amerických voličů, kteří v prezidentských volbách zvolili jeho soupeře Joea Bidena. Odcházející hlava státu hlasování dlouhodobě a bez důkazů označuje za podvod. Násilí podle Maase způsobila právě Trumpova štvavá rétorika.

Schůze obou komor Kongresu musela být přerušena poté, co Trumpovi příznivci přemohli policisty a ochrannou službu, dostali se do budovy a následně pronikli i do jednacích sálů Senátu a Sněmovny reprezentantů. Policie proti nim zakročila slzným plynem, několik lidí je zraněných.

„Nepřátelé demokracie budou z těchto příšerných výjevů z Washingtonu nadšení,“ napsal Maas na twitteru a Trumpa i jeho voliče vyzval, aby přestali s „pošlapáváním demokracie.

Násilí vůči americkým institucím odsoudil i francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian, podle kterého jde o „vážný útok na demokracii“. „Vůle a volba amerického lidu se musí respektovat,“ napsal na twitteru. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dění ve Washingtonu označil za „šokující“a uvedl, že výsledek demokratických amerických voleb musí být respektován.

„Jsme samozřejmě znepokojeni a situaci sledujeme minutu po minutě,“ sdělil kanadský premiér Justin Trudeau stanici News 1130. „Myslím si, že americké demokratické instituce jsou silné a doufejme, že se všechno brzo vrátí do normálu,“ dodal premiér.

Článek pokračuje pod online reportáží.

České reakce

„Rabování a násilnosti v americkém Senátu nejsou dobrým příkladem pro země, kde demokracie tvrdě bojuje o své místo na slunci,“ uvedl český ministr zahraničí Tomáš Petříček. 

Jde o výsledek snah o polarizaci společnosti, míní místopředseda české vlády a ministr vnitra Jan Hamáček. Dění v kapitolu na twitteru rovněž označil za šokující. Podle něj jsou scény z Kapitolu šokující. Ukazují, kam až vede politika eskalace napětí ve společnosti, snaha o polarizaci a naprostá neochota přijmout výsledek demokratických voleb, uvedl na twitteru. Vyslovil naději, že bezpečnostním jednotkám se velmi rychle podaří obnovit pořádek.

„Děsivé (ne)odcházení“ prezidenta Trumpa, které poškozuje republikány a hlavně ohrožuje základní principy americké ústavy, popsal situaci na twitteru předseda ODS Petr Fiala. „Moje sympatie jsou s těmi republikány, kteří navzdory velkému tlaku hájí ústavu, demokracii, právo a rozhodnutí voličů, i když se jim politicky nelíbí,“ doplnil.

Jako hrozbu vidí Trumpa také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Na stejné sociální síti uvedla, že před ním varovala mimo jiné bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová v knize Fašismus. „Často to bylo bagatelizováno - přece se nic tak strašného neděje. Současné obrázky z Kongresu ale jasně ukazují, jak moc je (Trump) pro demokracii nebezpečný,“ napsala Pekarová Adamová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme