Kongres kritizuje WHO kvůli pesticidu Roundup. Tvrzení, že způsobuje rakovinu, je podle něj nepodložené

Američtí kongresmani v úterý pohrozili zastavením příspěvků pro onkologický výzkumný program Světové zdravotnické organizace. Příčinou je tvrzení organizace o škodlivosti herbicidního přípravku Roundup, který údajně způsobuje rakovinu. Podle amerických poslanců je takové zjištění nepodložené a odporuje faktům.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo Světové zdravotnické organizace. Ilustrační foto. | Foto: Denis Balibouse | Zdroj: Reuters

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí Světové zdravotnické organizace (WHO), v roce 2015 dospěla k závěru, že glyfosfát obsažený v nejrozšířenějším přípravku pro ničení plevele je karcionogenní.

Šéf senátního výboru pro vědu Lamar Smith v úterý prohlásil, že takové zjištění je „zásadně vadné“ a opírá se jen o účelově vybraná data. Smith má podezření, že program IARC je neprůhledný a zaujatý proti výrobci, kterým je společnost Monsanto.

Aplikace v běžných dávkách

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) loni v prosinci konstatovala, že Roundup aplikovaný v běžných dávkách pravděpodobně rakovinu nezpůsobuje.

„Nepodložená tvrzení IARC, nepodepřená spolehlivými fakty, mají reálné dopady. Náklady farmářů se zvýší a mezi spotřebiteli se bude šířit neodůvodněný strach,“ prohlásil Lamar Smith. Jeho názor podle agentury AP potvrdila i skupina amerických vládních expertů.

Podobný problém v Evropě

Účinky Roundupu se zabývá i Evropa, kde se loni rozšířila iniciativa zvaná „Zakažte glyfosát a chraňte lidi a životní prostředí před toxickými pesticidy“. Evropská komise ale v prosinci dospěla k závěru, že neexistuje žádná spojitost mezi glyfosátem a rakovinou u lidí, jak se laická veřejnost obává.

Licenci na používání pesticidu prodloužila o dalších pět let. Pro prodloužení hlasovalo 18 zemí Evropské unie, devět států bylo proti a jeden se zdržel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme