Kongres poprvé přetlačil Obamovo veto, rodiny obětí z 11. září můžou žalovat Saúdskou Arábii

Americký Kongres poprvé přehlasoval prezidentské veto Baracka Obamy. Obě jeho komory znovu schválily návrh zákona, který rodinám obětí teroristických útoků z 11. září dovolí žalovat saúdskoarabskou vládu o odškodné. Spojené státy jim už dřív vyplatily v přepočtu asi 170 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Washingtonský Kapitol | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Barack Obama v rozhovoru pro CNN označil přijetí zákona za nebezpečný precedens. Varoval, že podobným žalobám můžou teď v zahraničí čelit americká vláda a její vojáci.

Podle Obamy zákonodárci předpis schválili, protože se bojí prohry v listopadových volbách. Příznivci zákona ale tvrdí, že se díky němu pozůstalí konečně dočkají spravedlnosti.

Většina teroristů z 11. září měla saúdské občanství. Rijád však odmítá, že by je jakkoli podporoval. Země je klíčovým spojencem Američanů na Blízkém východě a zákon by mohl poškodit vzájemné vztahy.

Podle agentury AP by Rijád mohl snížit investice ve Spojených státech nebo přesvědčit další země Perského zálivu, aby omezily spolupráci s Američany při boji proti terorismu.

Podle šéfa CIA Johna Brennena je Saúdská Arábie klíčovým partnerem Spojených států v postupu proti teroristům. Omezení společných operací by proto podle něj byl skandál.

Vztahy mezi oběma státy poškodila už loňská mezinárodní dohoda o íránském jaderném programu. Rijád a Teherán spolu na Blízkém východě tradičně soupeří.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme