Kongres šetří selhání amerických tajných služeb

Americký Kongres zahájil vyšetřování selhání amerických zpravodajských služeb před teroristickými útoky z loňského 11. září. CIA a FBI čelí ostré kritice za neschopnost předejít zničujícím teroristickým úderům, které si vyžádaly na tři tisíce lidských životů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka USA | Foto: Bílý dům

Jak uvádí washingtonská zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, členové výboru pro zpravodajskou činnost obou komor Kongresu se dnes sešli na Kapitolu za zavřenými dveřmi, aby si vyslechli první výsledky vyšetřování postupu FBI a CIA. Slyšení, které potrvá zřejmě až do konce roku, bude koncem měsíce otevřeno veřejnosti. Před panelem kongresmanů vystoupí i šéfové obou institucí - George Tenet a Robert Mueller. Podle předsedy senátního výboru pro zpravodajskou činnost Boba Grahama chce výbor zjistit všechna fakta o selhání zpravodajských služeb a doporučit reformy, které by snížily pravděpodobnost dalšího teroristického útoku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Krupauerová o vyšetřování v Kongresu

S další informací poškozující reputaci CIA dnes přišel deník The New York Times, podle něhož Egypt údajně varoval USA začátkem loňského září před chystaným útokem členů Al-Káidy. Listu tuto informaci sdělil egyptský prezident Husní Mubarak. Egyptská rozvědka se tehdy od tajného agenta prý dozvěděla o "významné operaci", kterou Al-Káida připravuje proti Spojeným státům.

Olga Krupauerová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme